Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Przyjeżdżają, żeby poślubić dziecko. Raj dla pedofilów dobiega końca?

175
Podziel się:

W Karolinie Północnej można poślubić dziecko w wieku 14 lat, alarmują lokalni urzędnicy, którzy potępiają dość powszechny w tym stanie proceder. Aż dwie trzecie małżeństw zawierają osoby, które odwiedzają Karolinę Północną tylko po to, aby legalnie zawrzeć związek małżeński z nieletnim lub nieletnią.

Przyjeżdżają, żeby poślubić dziecko. Raj dla pedofilów dobiega końca?
Dziewczynka ubrana w suknię ślubną. Zdjęcie ilustracyjne. (Wikimedia Commons)

W Karolinie Północnej ma miejsce proceder, o którym głośno mówi się dziś w całych Stanach Zjednoczonych. Granicę stanu regularnie przekraczają nierezydenci, którzy w samym 2020 roku w okręgu Buncomb masowo zawierali związki małżeńskie z osobami, które w innych stanach nie miałyby odpowiedniego wieku, aby można było je poślubić "The Guardian".

Ustawodawcy chcą to jednak zmienić. Wkrótce w życie może wejść ustawa, zgodnie z którą proceder ten zostanie ukrócony, a Karolina Północna przestanie być atrakcyjna pod tym względem dla przyjezdnych.

Zawierają związki z osobami poniżej 16 roku życia

W Ameryce Północnej istnieją stany, w których można legalnie zawrzeć związek z osobą nieletnią, czyli poniżej 16 roku życia. Tak jest obecnie w 13 stanach, gdzie w 9 z nich nawet "nie ustalono minimalnego wieku", podaje "The Guardian" za Unchained at Last, organizacją non-profit, która sprzeciwia się małżeństwom nieletnich.

Według obecnego prawa w Północnej Karolinie można zawrzeć związek małżeński, jeśli np. ma się 14 lat i zajdzie się w ciążę. Wcześniej potrzebne jest jednak orzeczenie sądu, który zaaprobuje takie małżeństwo. Bez decyzji sądu legalnie pobrać się mogą osoby w wieku 16 lat, jeśli ich rodzice wyrażą na to zgodę.

Warto porównać te zapisy z prawem obowiązującym w Polsce. Według art. 10. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny", brzmi § 1.

Jak zauważają eksperci, sytuacja w niektórych stanach Ameryki Północnej jest niebezpieczna i ciężko mówić tu o świadomości osób nieletnich, które nie wiedzą, na co tak naprawdę się decydują. Tak ustawę, która ma znieść związki małżeńskie nieletniego z dorosłym, skomentowała psychiatra dziecięca Karin Baker:

Jestem konserwatywną chrześcijanką i mam duży szacunek do sakramentu małżeństwa. Jako psychiatra dziecięcy jestem zdeterminowana, aby chronić naszą bezbronną młodzież, zwiększając jej szanse na zdrową, szczęśliwą przyszłość - mówi, cytowana przez "The Guardian".

Wśród zwolenników obecnego stanu prawnego jest wiele osób, które uważają, że małżeństwo nieletniego i dorosłego nie jest niczym złym. Podkreślają, że jest to sprawa tradycyjnego, wielopokoleniowego wychowania, a także kwestii kulturowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(175)
GiLOS
rok temu
Wiele mi sie tu nie zgadza, no bo co, slub legalny, ale wspolzycie juz nie, wiec o co kaman ? W wielu stanah sa sprzeczności, gdzie 16-letnia osoba moze prowadzić auto, ale zaglosowac mogla bedzie dopiero za 2 lata, czyli co, zaglupia na oddanie głosu, ale już można obdarzyć ja ogromnym zaufaniem w postaci auta, ktore byc przecież potencjalnym narzędziem zbrodni ? Malo tego, alkoholu bedzie sie mogla napić dopiero za kolejne 3 lata czyli z kolei na wypicie legalnego piwka trzeba byc madrzejszym niz w przypadku głosowania ? Dobre. A druga rzecz to ta cala konserwatywno-chrzescijanska pani psycholog: raczej powinna sie cieszyć - w końcu to W chrzescijanskiej kulturze wiekami wydawalo się nastoletnie podlotki za 40-letnich gadow i rodzice sie cieszyli, bo dal duży posąg, miał dom, wiec niczego jej nie brakowało, a dzisiaj co ja czego z mlodym golotupcem ? Zresztą zwyczajnie sie cieszyli, ze nic jej nie bedzie brakowało, bo jakby byla z jakims smarkiem golotupcem to nie mieliby nawet gdzie zamieszkac
Tak pytam
rok temu
Postępowy zachód... Czy pan Józio Biden, który martwi się o demokrację w Polin nie widzi problemów na swoim podwórku?
Przypomnieli ...
rok temu
U nas w Polsce w średniowieczu lepiej nie było ;) Wszyscy wiedzą ile Jadwiga miała lat
Jurek 4
rok temu
Robta co chceta.Skad my to znamy?..
talib
rok temu
Nikogo nie interesuje "polski kodeks"! polski "sąd" nie będzie o niczym decydował - IDZIEMY PO WAS paniusie W TOGACH - NIE BĘDZIE LITOŚCI!!!
hihihi
rok temu
Niby,że 14latka nie wie co to sex i nie współżyła z facetem który chce ją poślubić?Może ślub dla niej lepszy niż konkubinat-dostanie pół jego majątku po rozwodzie..
aga
rok temu
I ponoć USA jest takie super.
21 lat !!!
rok temu
W Nowym Jorku i w innych cywilizowanych stanach USA pełnoletniość osiąga się w wieku 21 lat. Tak powinno być też w Polsce!
sto
rok temu
Powinni jeszcze dodać LGBT od merkelki i już by była kompletna Sodomia i Gomoria. Jak to zrobić mogą zapytać Rafałka Trzaskowskiego
adam
rok temu
Dzisiaj się mówi? Poszczególne Stany mają wiele archaicznych ustaw z poprzednich wieków, w różnym zakresie. Obudzili się.
nnm
rok temu
Aby ukrocic pedofilie wystarczylo by dodac klauzule, ze wiek miedzy malzonkami nie moze byc wiekszy niz 2 lata, inaczej musza czekac do pelnoletnosci. Choc i to bylo by wykorzystywane przez kultury, gdzie sie swata juz ze soba dzieci...
teraźniejszy
rok temu
dzisiaj i u nas wiele osób nie wie na co tak tak naprawdę się decyduje a mają więcej lat
malkontent
rok temu
I oni uczyli plemiona afgańskie?
kaka
rok temu
Pomijam sprawę tych związków Jestem konserwatywną chrześcijanką Jako psychiatra dziecięcy , jak psychiatrą to niech się zajmuje psychiatrią a nie bajdurzy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić