Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Rośnie napięcie w Afganistanie. Talibowie wchodzą do stolicy

13
Podziel się:

Afgańskie MSZ zaalarmowało, że do stolicy kraju, Kabulu z różnych kierunków zaczęli wkraczać talibowie. Ich rzecznik przekazał, że na razie nie zamierzają wkraczać do miasta. Mieszkańcy mówią jednak, że talibowie weszli do stolicy. W Kabulu trwa ewakuacja zagranicznych dyplomatów.

Rośnie napięcie w Afganistanie. Talibowie wchodzą do stolicy
Talibowie są na przedmieściach Kabulu (Twitter, AFP)

Rośnie napięcie w Afganistanie. Talibowie, wykorzystując wycofywanie się z kraju międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą USA, w ramach podjętej ofensywy zdobywają kolejne obszary. Rano afgańskie MSZ podało, że talibowie zaczęli wkraczać z różnych kierunków do stolicy Afganistanu.

Jak podaje AFP, talibowie są już nieopodal Kabulu, słychać strzały na przedmieściach miasta. Przedstawiciel NATO przekazał agencji Reutera, że część personelu z UE ewakuowano do "bezpiecznego miejsca" w Kabulu. Trwa tam też pospieszna ewakuacja zagranicznych dyplomatów.

Ewakuacja dyplomatów z Kabulu

USA, Wielka Brytania i Kanada wysyłają wojska w celu ich ochrony. Jak podaje AP, trwa ewakuacja ambasady USA, śmigłowce CH-47 Chinook transportują dyplomatów, a w budynku trwa niszczenie wrażliwych dokumentów. Do Afganistanu wysłano dodatkowych 1 tys. żołnierzy, by osłaniać ewakuację.

Z kolei, jak informuje rzecznik talibów, ich przywódcy nakazali rebeliantom powstrzymać się od przemocy w Kabulu i pozwolić wszystkim, którzy chcą, aby spokojnie wyjechali z miasta. Zaapelowali też, by kobiety schroniły się w bezpiecznych miejscach. Talibowie mieli otrzymać rozkaz, by pozostać u bram Kabulu i nie wkraczać do miasta.

Nie chcemy, by nawet jeden afgański cywil został zraniony lub zabity, gdy przejmiemy kontrolę, ale nie ogłosiliśmy zawieszenia broni - powiedział agencji Reutera przedstawiciel talibów.

Pokojowe przekazanie władzy

AFP podaje jednak, powołując się na mieszkańców miasta, że talibowie weszli do stolicy. Rosyjska agencja TASS napisała, że afgański rząd podjął negocjacje z talibami o pokojowym przekazaniu władzy. Wkrótce potem rzecznik talibów oznajmił, że trwają zabiegi o "pokojowe poddanie Kabulu". Kancelaria prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego poinformowała, że siły rządowe "mają sytuację pod kontrolą".

Wcześniej w niedziele talibowie zdobyli Majdanszahr, stolicę położonej w środkowym Afganistanie prowincji Wardak. Rząd kontroluje już tylko stolicę kraju i prowincji Kabul oraz pięć innych spośród 34 stolic prowincji — podaje Associated Press, powołując się na afgańskiego deputowanego.

Pełna kontrola nad krajem

Zdobycie miasta oznaczało już wówczas odcięcie stolicy kraju Kabulu — od wschodu. Przejęli też kontrolę nad drogami łączącymi kraj z Pakistanem. W ubiegłym tygodniu talibowie dokonali błyskawicznych zdobyczy, opanowując szereg prowincjonalnych stolic, a w sobotę czwarte największe miasto kraju Mazar-i-Szarif. W ich ręce wpadła cała północna część kraju, a po opanowaniu Dżalalabadu także wschodnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
katello
6 miesięcy temu
Niestety średniowieczne podejście do życia Talibów nie pozwoli na rozwój kraju i będzie prowadzić do Epoki Kamienia Łupanego. USA ma przerąbane z nimi.
celina
10 miesięcy temu
Wchodzą do siebie nie do Waszyngtonu.A PREZYDENT dał dyla.
pawel
10 miesięcy temu
o jej polskie mięso armatnie już na pokojową misje nie ma po co tam jechać +
Oli
10 miesięcy temu
Powinno się unicestwić każdego taliba szerzacego ciemnogród i niewolnictwo . Bo jak inaczej nazwać to co robią . Oj przydała by się krucjata
Taki se tam
10 miesięcy temu
To talibowie nie mają koronawirus
Faaaz
10 miesięcy temu
A dla czego zachodni ludzie, przebywający w Afganistanie, a zwłaszcza Kabulu, tak panicznie stamtąd uciekają? Co się dzieje? Nagle przestało się im tam podobać, wizy się im kończą czy urlopy? Co takiego nagle się stało, że wszyscy hurmem, w dzikiej panice i amoku histerii, wieją stamtąd jak te szczury? Kto wyjaśni, dla czego oni stamtąd wiją w tak strasznym popłochu?
Rolo
10 miesięcy temu
Co Amerykanie narobili bałaganu a teraz zostawili tych ludzi co z nimi spolpracowali to ich talibowie wyrznom w pień tam zawsze żądzili talibowie
Historia
10 miesięcy temu
O nasz sojusznik ucieka USA gratulacje
Amandi
10 miesięcy temu
0760, To stało się faktem i teraz nie zaprzeczysz ze Z𝐍𝐀𝐌C𝐈𝐄 ma najlepsza oferte damulek w Europie.
🔥🔥🔥
10 miesięcy temu
Chyba nie ma dnia bez wojny na tym przeklętym świecie? Dobrze, że u nas, puki co władcy nękają nas "jedynie" szprycami i locdownami, ale już we wrześniu kolejny Zapad, i Bóg jeden wie, co "oświeceni" mają we łbach..? Właściwie, kotłuje się już na dobre w wielu miejscach? Z natchnionej księgi wynika, że "człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie", a człowiecze rządy "otrzymały władzę od diabła, wyrzuconego z Nieba, i wściekłego, bo mało ma czasu". Ziemscy "królowie" odzwierciedlają jego krwiożercze, iście zwierzęce usposobienie, i upadły stan tego, ich rzeczywistego boga. Tak czy inaczej, armageddon coraz bliżej.
Dorcia
10 miesięcy temu
Jednak to prawda co mówiono 5 lat temu że islam też ogarnie Europę. Ktoś szczuje na księży i katolicyzm, wiele ludzi odsuwa się od kościoła. Myślę że we Francji też podpalono Katedrę specjalnie. W Kanadzie też wywołano burzę z chrześcijaństwem o te dzieci, a u nas w Polsce z ksiezami pedofilammi i płoną kościoły w Europie - ktoś po prostu dąży do celu. To samo jest z Kowidem - ta epidemi ma jakiś cel na pewno kiedyś się dowiemy. Tylko zastanawiam się jak ci co to wszystko wymyślili są bezduszni, nie wiem czy w ogóle mają serce - chyba jakiś głaz
Buba
10 miesięcy temu
Europa będzie miała więcej uchodźców A USA cieszy się.
Ojojoj
10 miesięcy temu
Gdzie bidon ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić