aktualizacja 

Tych kwiatów nie kładź na grobie we Wszystkich Świętych. Oto powód

234

Choć na cmentarzach od lat królują chryzantemy, wybór kwiatów, które dobrze znoszą chłody, jest szeroki. Zdecydowanie lepiej postawić na kwiaty żywe, nie tylko dlatego, że lepiej prezentują się na grobach, ale również dlatego, że są bardziej ekologiczne. Odradzamy zatem wybór kwiatów sztucznych na Wszystkich Świętych.

Tych kwiatów nie kładź na grobie we Wszystkich Świętych. Oto powód
Jakie kwiaty wybrać na Wszystkich Świętych? Nie tylko chryzantemy (Pixabay)

Wszystkich Świętych 2022. Co kupić na groby?

W październiku przed bramami cmentarzy ustawiają się stoiska ze zniczami, kwiatami ciętymi i doniczkowymi. We Wszystkich Świętych na wielu grobach pojawiają się chryzantemy. Są to najpopularniejsze cmentarne kwiaty. Mają wiele odmian o ciekawych kwiatostanach. Są odporne na zimno i mróz. Szczególnie odporne na chłody są chryzantemy o małych kwiatkach. Mają wiele kolorów, dlatego łatwo dobrać je do każdego nagrobka.

Równie dobrze sprawdzą się kwiaty cięte, które pięknie udekorują płytę nagrobną. Wybierając kwiaty doniczkowe, lepiej zdecydować się na te w większej doniczce. Jeśli będzie za mała, kwiaty szybko przeschną. Kupując te z większym podłożem i w większym pojemniku, przedłużamy ich czas kwitnięcia.

Zdecydowanie najlepiej wybierać kwiaty żywe. Sztuczne wiązanki są wyjątkowo nieekologiczne. Często nie mają szans na recykling, przez co tworzą wysokie góry cmentarnych śmieci i odpadów. Lepiej nie kłaść ich zatem na grobach bliskich we Wszystkich Świętych. Jeśli nie przekonuje was argument o ekologii: kwiaty sztuczne po prostu nieatrakcyjnie będą prezentować się na cmentarzu.

Jakie kwiaty zatem wybrać na Wszystkich Świętych?

Chryzantemy mają wiele zalet, jednak nie są jedynymi kwiatami, które będą dobrze prezentować się jesienią na grobach. Warto zwrócić uwagę także na goździki. Można je zakupić w formie kwiatów do wazonu, w doniczce lub jako element wiązanki. Dobrze znoszą niskie temperatury, jednak nie przetrwają mrozu.

Dobrym pomysłem będzie zakup klasycznych róż. Pamiętaj, aby wybrać kwiaty najmniej rozwinięte. Wytrzymają one dłużej w wazonie. Przed wstawieniem do wody podetnij końcówki łodyg i usuń niskie listki, aby nie gniły w wodzie.

Astry to kolejne piękne, delikatne kwiaty. Sprawdzą się, gdy chcesz nadać wiązance minimalistycznego charakteru. Rozwijają swoje pąki późną jesienią i kwitną aż do przymrozków. Najlepiej wybierz odmianę o dużych i pełnych kwiatach. Ich żywotność to ok. 3 tygodnie.

Równie popularne są wrzosy. Wrzosy i wrzośce długo kwitną, są odporne na niskie temperatury, a dodatkowo ładnie zasychają, nie tracąc przy tym swojego uroku. To kwiaty, które są symbolem jesieni i Wszystkich Świętych.

Na koniec warto wspomnieć również o liliach. Będą świetnie wyglądać jako cięte pojedyncze kwiaty, w bukiecie lub w wiązance. Są na tyle efektowne, że nie potrzebują dodatkowego towarzystwa w postaci innych kwiatów. Najpopularniejsze mają kolor biały. Decydując się na lilie, wybierz te mniej rozwinięte. W wazonie zachowają trwałość nawet do półtora tygodnia.

Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić