Tych przedmiotów nie czyść octem. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne

80

Ocet to bardzo dobry środek do czyszczenia i dezynfekcji różnych artykułów gospodarstwa domowego. Okazuje się jednak, że stosowanie go na niektóre z powierzchni może przyczyniać się także do nieodwracalnych zniszczeń.

Tych przedmiotów nie czyść octem. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne
Czy warto czyścić pralkę octem? (Adobe Stock) (Elizabeth Fernandez)

Ocet to nie tylko genialny produkt czyszczący, ale także odkażający. Jak podaje "American Society for Microbiology", niszczy on prątki gruźlicy, nawet te, które są odporne na mocne środki dezynfekujące. Co więcej, to produkt niezwykle tani i bezpieczny dla środowiska.

Okazuje się jednak, że nie jest on polecany do czyszczenia każdej powierzchni. Silne właściwości octu mogą przyczyniać się do nieodwracalnych uszkodzeń niektórych artykułów gospodarstwa domowego.

Ocet nie do luster

Pomimo tego że wiele osób używa go do czyszczenia luster, eksperci ostrzegają, że nierzadko może to wyrządzić im więcej krzywdy niż pożytku. Kwaśne substancje takie jak ocet czy cytryna mogą przenikać przez cienką powłokę i korodować srebrne podłoże, które nadaje połysk wszystkim lustrom. Zamiast tego do czyszczenia luster zaleca się stosowanie delikatnego środka czyszczącego i delikatnej ściereczki z mikrofibry.

Ocet a czyszczenie pralki

Ocet jest często używany do czyszczenia pralek. Warto pamiętać jednak, że może on powodować korozję gumowych i plastikowych części, zwłaszcza jeśli decydujesz się na jego użycie regularne użycie. Dla bezpieczeństwa zainwestuj więc w specjalny produkt do czyszczenia pralki.

Ocet a czyszczenie zmywarki

To samo dotyczy czyszczenia i odkamieniania zmywarki. Z czasem bowiem ocet może mieć negatywny wpływ na gumową uszczelkę drzwi i stal nierdzewną. Poza tym może on odbarwiać metalowe naczynia i sztućce. Aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń, zdecyduj się na zakup specjalnego proszku lub płynu czyszczącego. Nie tylko usuwa on osady z kamienia, ale także poprawia działanie zmywarki. W dodatku bez ryzyka jakichkolwiek zniszczeń.

Zobacz także: Proste sposoby na czyszczenie trudno dostępnych miejsc
Autor: KOH
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić