Wielka Sobota. Czy obowiązuje post? Czy można jeść mięso?

132

Wiele osób zastanawia się, czy w Wielką Sobotę obowiązuje post. Niektórzy twierdzą, że absolutnie należy unikać jedzenia mięsa. Czy rzeczywiście koniecznie trzeba się powstrzymywać?

Wielka Sobota. Czy obowiązuje post? Czy można jeść mięso?
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Kinek00)

Wielka Sobota poprzedza Wielkanoc. Czy w dniu przed wielkim świętem obowiązuje post? Czy 16 kwietnia koniecznie trzeba unikać mięsa? Odpowiadamy na pytania, które często pojawiają się w głowach Polaków.

Są tacy, którzy bez chwili zawahania się odpowiadają, że w Wielką Sobotę trzeba pościć. Tymczasem okazuje się, że to błędne myślenie.

Post nie jest obowiązkowy, ale zaleca się unikanie mięsa. Ksiądz Paweł Staniszewski pisał niegdyś na niedziela.pl, że post w "Wielką Sobotę aż do Wigilii nie jest obowiązkiem, ale jest bardzo zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego".

Kiedy koniec postu? Tak podpowiada tradycja

Tradycja nakazuje, by pościć do wielkosobotniej liturgii. Po radosnym odśpiewaniu "Alleluja" można przystąpić do spożywania np. składników koszyczka wielkanocnego.

W Wielką Niedzielę i Lany Poniedziałek Polacy spotykają się przy suto zastawionych stołach. Gospodynie dbają o to, by zachwycić podniebienia gości. Wśród potraw wielkanocnych zabraknąć nie może m.in. barszczu, pasztecików, pierogów czy paschy oraz oczywiście wszystkiego, co znajduje się w koszyczku.

Zobacz także: Żona Bartłomieja Topy była zastraszona przez lekarzy: "Pomyślałam, po co ta ciąża"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić