oprac. Marta Kutkowska| 

Wielka Sobota. Nigdy nie święć tych pokarmów. To grzech!

455

Nastała Wielka Sobota. Polacy szykują się do corocznego święcenia pokarmów. Choć ta tradycja jest w Polsce od wieków, wierni wciąż popełniają błędy, przygotowując tradycyjną święconkę.

Wielka Sobota. Nigdy nie święć tych pokarmów. To grzech!
W koszyku wielkanocnym powinno znaleźć się siedem produktów (PAP, Wojciech Pacewicz)

Święta w tym roku po raz kolejny spędzimy w okrojonym gronie. Jednak tradycji, przynajmniej w małym stopniu, musi stać się zadość. Poświęcony wielkanocny koszyczek daje nadzieję na pomyślny rok. Lepiej jednak nie wkładać do niego niektórych rzeczy…

Wielowiekowa tradycja

Wielka Sobota to dzień refleksji i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Zwyczaj święcenia pokarmów był znany już w XIII wieku. Wtedy przynoszono do świątyni jedynie jaja i chleb. Błogosławieństwo miało zapewnić dobrobyt, a także upamiętnić męczeńską śmierć Chrystusa.

Współczesne koszyczki wyglądają dużo bardziej okazale. Możemy kupić cały szereg ozdób, pluszowe dodatki i kolorowe wstążki. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre rzeczy absolutnie nie mogą znaleźć się w "święconce". Sprawdź które.

Wódka w koszyczku

Zapomnij o święceniu alkoholu. To grzech. Jedyny płyn, jaki możesz poświęcić, to woda. Wódka nie rozmnoży się magicznie pod wpływem kropidła. Może za to obciążyć twoje sumienie.

Czekoladowy zajączek

Widok tych słodyczy nieodzownie kojarzy nam się z Wielkanocą. Chętnie, bez większej refleksji, wkładamy króliczki do koszyczka wielkanocnego. Niesłusznie. To zwierzątko nie ma nic wspólnego z religią chrześcijańską. Ksiądz może zwrócić nam uwagę.

Maskotki

Przytulanki zostawmy w domu. W koszyczku powinny się znajdować tylko najpotrzebniejsze produkty spożywcze. Być może dzięki takiej ozdobie nasza święconka będzie się wyróżniała na tle innych, ale jej obecność stoi w sprzeczności z założeniami tego zwyczaju.

Komórka

Zapewne kochasz swój telefon i życzysz mu jak najlepiej, jednak… nie wkładaj go do koszyczka wielkanocnego. Jeśli chcesz o niego zadbać, zainwestuj w porządną obudowę i nie wykorzystuj go do "grzesznych rozmów".

W koszyczku powinno się znaleźć tych 7 produktów: jajko, chleb, sól, mięso, masło, chrzan oraz kawałek ciasta. Chcesz, żeby wyglądał pięknie? Udekoruj go wstążką, zamiast jajek zrób pisanki i dodaj kilka gałązek bazi.

Zobacz także: Jak przedłużyć świeżość wielkanocnych potraw. Proste triki eksperta
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić