aktualizacja 

Zakazane na cmentarzu 1 listopada. Tylko się ośmieszysz

203

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i uczczenia pamięci zmarłych bliskich osób. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że podczas odwiedzin grobów bliskich osób na cmentarzu, powinnyśmy zachowywać się zgodnie z zasadami savoir-vivre’u. Czego nie należy robić na cmentarzu?

Zakazane na cmentarzu 1 listopada. Tylko się ośmieszysz
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Na cmentarzu zachowuj się cicho

Przede wszystkim na cmentarzu powinnyśmy zachowywać się cicho. "Cmentarz jest takim miejscem, które do ciszy i refleksji skłania, albo inaczej, skłania do refleksji, a refleksji pomaga właśnie cisza." - powiedział Wojciech S. Wocław, popularyzator wiedzy z zakresu savoir-vivre'u i etykiety w biznesie w rozmowie z RMF FM.

1 listopada, odwiedzając groby bliskich osób, bardzo często spotykamy na cmentarzu krewnych i dalszych znajomych. Przywitanie się, czy rozmowa z osobami, który spotkaliśmy przypadkiem, jest oczywiście zupełnie normalna, jednak warto pamiętać o tym, by podczas wizyty na cmentarzu nie zachowywać się zbyt głośno, nie krzyczeć i nie śmiać się. 

Oczywiście podczas wizyty na cmentarzu, zwłaszcza 1 listopada powinnyśmy wyciszyć telefony komórkowe, tak, by dźwięk dzwoniącego telefonu nie rozpraszał innych osób odwiedzających groby zmarłych osób.

Zadbaj o odpowiedni ubiór

Kolejną ważną kwestią jest właściwy ubiór. Na 1 listopada powinnyśmy postawić na klasyczny, elegancki strój. W zależności od pogody możemy ubrać elegancką stonowaną kurtkę zimową lub długi płaszcz. Cmentarze nie są natomiast odpowiednim miejscem na to, by odsłaniać za dużo lub odwiedzać je w dresach. 

Nie zmieniaj ułożenia zniczy

1 listopada zazwyczaj odwiedzamy groby wszystkich osób: zarówno bliskich, jak i starszych znajomych, czy dalszej rodziny. Wówczas zapalamy symboliczny znicz. Pamiętajmy jednak, aby na nagrobkach, którymi na co dzień się nie zajmujemy, nie zmieniać ułożenia zniczy, czy kwiatów. Połóżmy znicz w odpowiednim miejscu i nie zmieniajmy rozstawienia pozostałych dekoracji nagrobnych na grobie. Uszanujmy pomysł na dekorację osób, które opiekują się danym nagrobkiem. 

Zobacz także: Wszystkich Świętych. Mobilna aplikacja ułatwi odnalezienie grobu na Powązkach
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić