Zarobki zakonnic. W Polsce to księża mogą liczyć na złoto, siostry żyją w biedzie

519

Pewną posadę mają siostry zakonne pracujące w roli katechetek, jest ich ok. 2 tys., podczas gdy wszystkich sióstr w naszym kraju jest około 20 tys. Często pracują bez umowy, a skromna emerytura nie może się równać z pensjami hierarchów kościelnych.

Zarobki zakonnic. W Polsce to księża mogą liczyć na złoto, siostry żyją w biedzie
Zarobki zakonnic (pixabay.com)

Życiu finansowemu sióstr zakonnych w Polsce przyjrzał się Super Biznes. Według ostatnich danych Komisji Episkopatu Polski w naszym kraju jest ponad 20 tys. sióstr zakonnych. Zajmują się prowadzeniem przedszkoli, szkół ponadpodstawowych i specjalnych, czy placówek opiekuńczo – wychowawczych. Prowadzą też domy dziecka, czy wydają żywność. Do tego prowadzą media internetowe, a wszystko najczęściej bez umowy o pracę. Pewna posada dotyczy niewielkiej liczby zakonnic, które wykonują zawód katechetki. Z czego żyją na emeryturze te siostry, które nie mają tego przywileju? Z pomocą przychodzi im Fundusz Kościelny.

Fundusz Kościelny

Zakonnice, które nie mają odprowadzanych składek przez pracodawcę, na emeryturze opłacane są przez Fundusz Kościelny. Problem w tym, że składki na poczet ich emerytury są minimalne, a więc i emerytura po 60. roku życia będzie taka, jak minimalna emerytura krajowa – podaje SB. I dodaje, że siostry zakonne nie mogą też liczyć na wojskową karierę kapelana, jak księża. Nie dostaną więc generalskiej pensji i emerytury.

A zarobki księży poszybowały w górę. Oficjalnie Fundusz Kościelny w Polsce powinien zasilać konta każdego księdza i zakonnicy, to jednak kapłani, a przede wszystkim purpuraci korzystają z przywilejów i dodatków.

17 tysięcy złotych pensji

Fundusz Kościelny zasila więc portfele księży. Zakonnice żyją skromnie, nierzadko w biedzie. Choć na "papierze" powinny mieć sporo bonusów, tj. 500 plus dla niesamodzielnych emerytów, trzynaste emerytury (co sprawia, że otrzymują raz w roku podwójną wypłatę), a jeżeli ich kariera zawodowa była niewystarczająca i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci do 18. roku życia, to teoretycznie mogą też liczyć na dodatek dla matek, czyli emeryturę matczyną z programu Emerytura plus. Często to nie ma jednak odbicia w rzeczywistości.

A według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się SB najwyżsi hierarchowie kościoła w Polsce, mogą liczyć miesięcznie na ponad 17 tys. złotych emerytury i równie pokaźne lub nawet większe wynagrodzenie, które zależne jest od wielkości parafii i hojności wiernych.

Zobacz także: Dyrektorka szkoły komentuje słowa Czarnka. "Takie wypowiedzi mogą dzielić"

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Autor: APS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić