Zespół Aspergera zostanie wykreślony z listy zaburzeń. Powód zaskakuje

114

W niedługim czasie nazwa "zespół Aspergera" nie będzie funkcjonowała jako jednostka chorobowa w klasyfikacji zaburzeń. Do planowanych zmian przyczyniło się nazwisko austriackiego lekarza wojennego, którego zalicza się do zbrodniarzy wojennych. Hans Asperger brał udział w eksterminacji dzieci oraz był jednym z medyków, który uczestniczyli w zbrodniach wojennych.

Zespół Aspergera zostanie wykreślony z listy zaburzeń. Powód zaskakuje
Zespół Aspergera zostanie wykreślony z listy zaburzeń (Pixabay)

Zespół Aspergera jest zaburzeniem neurorozwojowym zaliczanym do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Osoby w spektrum mierzą się z różnymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, dlatego od najmłodszych lat potrzebują profesjonalnej opieki medycznej oraz wsparcia psychologicznego i społecznego.

Od 2028 roku nazwa "zespół Aspergera" zostanie zastąpiona w polskiej klasyfikacji ICD terminem "spektrum autyzmu". Od stycznia 2022 roku trwa okres przejściowy. Za cztery lata termin "zespół Aspergera" zniknie na stałe.

Hans Asperger to austriacki psychiatra z wiedeńskiej Kliniki Uniwersyteckiej. Od końca lat 30. XX w. prowadził badania nad zachowaniem dzieci z autyzmem i kontynuował je przez okres całej wojny. Wtedy to brał udział w eksterminacji dzieci i dorosłych z zaburzeniami psychicznymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mamy Mają Moc - Renata Wasylów

Tak dzieci, jak i dorosłych z zaburzeniami psychicznymi, klasyfikowano jako niespełniających norm państwa totalitarnego. Byli oni poddawani eutanazji m.in. w wiedeńskiej klinice Am Spiegelgrund, gdzie pracował dr Asperger. Podawano im zwiększone dawki środków nasennych lub głodzono na śmierć.

- Asperger nie był wyjątkiem, lecz jednym z wielu przedstawicieli austriackiego środowiska psychologów i psychiatrów, który poparli Hitlera i nazizm, a także uczestniczyli w licznych zbrodniach na pacjentach szpitali psychiatrycznych - stwierdził w rozmowie z PAP wykładowca Katedry Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tadeusz Nasierowski.

Za przykład wskazał m.in. austriackiego noblistę z dziedziny psychiatrii (1927) Juliusa Wagnera-Jauregga, który pod koniec życia wstąpił do NSDAP.

Termin "zespół Aspergera" funkcjonuje w środowisku medycznym od lat 80. XX w.

Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić