Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Ruciński
|

5 najdłuższych tuneli w Polsce. Już robią wrażenie, a w drodze są jeszcze dłuższe

5
Podziel się

Polska zdecydowanie nie jest krajem, który kojarzy się z długimi tunelami. Nie oznacza to jednak, że nie mamy takich konstrukcji. Wręcz przeciwnie - i z każdym rokiem ich przybywa.

5 najdłuższych tuneli w Polsce. Już robią wrażenie, a w drodze są jeszcze dłuższe
Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku / fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni/ (Karol Stanczak)
bEUudIER

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że obecnie na terytorium Polski jest kilka tuneli o długości przekraczającej 500 metrów. To jednak dopiero początek, bo w przyszłości dołączą do nich kolejne. Łącznie w budowie jest aż 11 konstrukcji, z czego 4 po ukończeniu wskoczą na pierwsze pozycje rankingu najdłuższych tuneli w Polsce.

To przede wszystkim tunel w ciągu ekspresówki S2 w Warszawie z planowaną długością przekraczającą 2,3 km, tunel na S3 w Starych Bogaczowicach o podobnej długości, tunel w Luboniu Małym na Zakopiance - 2058 m i tunel pod rzeką Świną w Świnoujściu - 1440 metrów.

Każdy z nich będzie więc dłuższy od konstrukcji, która obecnie dzierży miano najdłuższego tunelu w Polsce. Jest nim tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, którego długość wynosi 1377 metrów, znany też jako tunel im. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego. To pierwsza podwodna droga w Polsce. Oddano ją do użytku w 2016 roku.

bEUudIET

Do tego czasu najdłuższym tunelem był ten na Wisłostradzie w Warszawie, liczący maksymalnie 930 m. Tyle w kierunku południowym, bo jadąc na Północ pokonamy tylko 889 metrów.

Budowla służy Warszawiakom od 2003 roku i wraz ze wzrostem natężenia ruchu, coraz bardziej się korkuje. Nie brakuje głosów o konieczności jego przedłużenia, lecz ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Trzecim tunelem pod względem długości w Polsce jest natomiast tunel Emilia z 2010 roku, nazwany w hołdzie dla matki Jana Pawła II. Znajdziemy go na terenie gminy Milówka, w ciągu trasy S1. Ma 678 metrów i jest najdłuższym tunelem w Polsce zlokalizowanym na terenach pozamiejskich.

bEUudIEZ

Nieco mniej, bo maksymalnie 657 metrów liczy z kolei katowicki tunel pod rondem gen. Jerzego Ziętka. Powstał w 2006 roku po to, by umożliwić bezkolizyjny przejazd przez centrum Katowic. Tuż nad nim przebiega rondo i kopuła, w której mieści się galeria sztuki oraz sklepy.

Natomiast na piątym miejscu najdłuższych tuneli w Polsce ponownie znajdziemy Gdańsk, a konkretniej 600-metrowy tunel kolejowo-drogowy z 2018 roku, w ciągu ulicy Nowe Podwale Grodzkie. Co ciekawe, zlokalizowano w nim również tory, którymi przejeżdżają pociągi oraz strefę dostaw do pobliskiego centrum handlowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUudIFu
Źródło:
WP Autokult
KOMENTARZE
(5)
Punkt
2 tyg. temu
Najdłuższy i to zarazem ciemny tunel bez nadziei światełka znajduje się w głowie tego od katastrofy Smoleńskiej.
Zed
2 tyg. temu
Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce do dziś nie pobity jest pod Małym Wołowcem na Dolnym Śląsku, 1600 metrów łączy Jedlinę Zdrój z Wałbrzychem. Na Dolnym Śląsku, znajduje się większość tuneli kolejowych w Polsce. Zbudowane one zostały jeszcze w XIX i na początku XX wieku. Służą do dziś.
Rewolucja odb...
2 tyg. temu
Polska się ładnie rozwija , ale to z wyniku zaorania tych deficytowych zacofanych zakładów postsowieckich , hoteli robotniczych i kołchozów PGR za którymi komunisci PISowscy tęsknią , w sumie nie tęsknią ale szczują w myśl zasady że reformatorzy PO są "be" a rewolucjoniści/fermenciarze PIS "ok" .
bEUudIFv
likwidator
2 tyg. temu
PO bolszewia burzyła, zamykała, likwidowała, sprzedawała za przysłowiowy grosz i nawet nie chciało im się w miejsce zlikwidowanych instytucji i zakładów lasu posadzić. Zresztą po co nam lotniska, drogi , linie kolejowe, posterunki policji, szkoły, oczyszczalnie ścieków "Czajka" , spalarnie itd. jeżeli wszystko to od dawna jest w Niemczech ?!!!!
Rechot losu
2 tyg. temu
Polska się ładnie rozwija , ale to z wyniku zaorania tych deficytowych zacofanych zakładów postsowieckich , hoteli robotniczych i kołchozów PGR za którymi komunisci PISowscy tęsknią , w sumie nie tęsknią ale szczują w myśl zasady że reformatorzy PO są "be" a rewolucjoniści/fermenciarze PIS "ok" .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić