aktualizacja 

Jedno pytanie i leżysz. Auto nie musi być nawet twoje

320

Każdy kierowca jest świadomy, że gaśnica jest niezbędnym elementem wyposażenia samochodu. Niemniej nie wszyscy są pewni, gdzie dokładnie jest ona umieszczona w ich pojeździe. To jest kwestia o kluczowym znaczeniu, być może nawet ważniejsza niż legalizacja gaśnicy.

Jedno pytanie i leżysz. Auto nie musi być nawet twoje
Kontrola pojazdu (Materiały prasowe, Policja)

Gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Musi być w pełni sprawna — nie należy mylić tego z legalizacją, która nie jest wymagana dla gaśnic samochodowych. Gaśnica powinna być umieszczona w miejscu, które pozwoli na szybki dostęp do niej w sytuacji zagrożenia. Można być zaskoczonym, ale nawet jednokilogramowa gaśnica jest w stanie ugasić początkowy etap pożaru, na przykład instalacji elektrycznej.

Gdzie umieścić gaśnicę w aucie?

Miejsce, w którym umieszczona jest gaśnica, ma kluczowe znaczenie. Jeśli jest schowana głęboko w bagażniku, prawdopodobnie nie będzie nam w stanie pomóc. W niektórych modelach samochodów znajdują się specjalne schowki, do których gaśnica pasuje idealnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawie 130 tys. zł za odświeżonego Yarisa. Co dostajemy w zamian?

Problemem jest jednak to, że nie każdy kierowca wie, gdzie ta gaśnica jest umieszczona. Szczególnie gdy auto nie należy do niego, ale do kogoś innego, na przykład współmałżonka, rodzica czy dziecka. W takiej sytuacji najlepiej jest od razu zadzwonić i zapytać.

Jeśli w czasie kontroli drogowej policjant zapyta o gaśnicę, od razu trzeba odpowiedzieć, gdzie ona się znajduje. Zazwyczaj trzeba będzie ją też pokazać. Nie wystarczy zapewnienie, że "gdzieś na pewno jest", jeśli nie wiemy gdzie.

Istnieje jednak jeszcze jedna ważna kwestia, mianowicie bezpieczeństwo. — Jeśli gaśnica nie jest odpowiednio zabezpieczona, czyli zamocowana do pojazdu, może stanowić zagrożenie dla pasażerów, na przykład podczas kolizji — podała Joanna Biel-Radwańska z wydziału ruchu drogowego małopolskiej policji. — W takim przypadku kierujący może dostać do 200 zł mandatu za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim — dodała.

Mandat za gaśnicę

A jaki mandat grozi za brak gaśnicy lub nieznajomość miejsca, w którym się ona znajduje? Kara za to jest raczej niewielka, choć może się zdarzyć, że będzie inaczej. Podlega bowiem pod inne wykroczenia (art. 97 Kodeksu wykroczeń), a tam górną granicą jest kwota 3000 zł.

Autor: MŁO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić