Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
|

Najdroższe mandaty dla rowerzystów. Nawet 2500 zł za jedno wykroczenie

83
Podziel się:

W 2021 roku kierowca auta mógł dostać najwyższy mandat 500 zł. Dziś taki powinien raczej cieszyć w obliczu wyższych kar. Rowerzyści często mają "taniej", ale również oni mogą dostać wysokie mandaty. Zobacz za co.

Najdroższe mandaty dla rowerzystów. Nawet 2500 zł za jedno wykroczenie
Rower (autokult)

Mandat w kwocie 500 zł dostanie rowerzysta, który przewozi inną osobę w stanie nietrzeźwości lub po środku odurzającym. Jest to co prawda przepis stworzony głównie z myślą o motocyklistach, ale ustawodawca wprost wspomina także o rowerach i motorowerach.

Za kierowanie rowerem po alkoholu mandat to już 1000 zł. Jednak spowodowanie zagrożenia w takim stanie będzie kosztowało rowerzystę 2500 zł. Wystarczy więc, że pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego potrąci pieszego czy zderzy się z innym rowerzystą i jest zagrożony najwyższym mandatem.

Wysoka grzywna czeka także rowerzystę, który spowoduje zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego popełniając jakieś wykroczenie. Wówczas taryfikator przewiduje mandat za to wykroczenie plus dodatkowe 500 zł. Natomiast plus 1000 zł wtedy, kiedy następstwem takiego zdarzenie będzie uszczerbek na zdrowiu innej osoby. W tym przypadku jednak dolna granica kary to 1500 zł.

2000 zł za jeden drobny błąd

Rowerzyści nierzadko dość swobodnie traktują zakazy, które dla kierowców samochodów bywają oczywiste. W tym jednak przypadku nie ma reguły. Niezależnie od tego, czy kierujesz samochodem, motocyklem czy rowerem, otrzymasz mandat 2000 zł.

Chodzi naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone. Jest tu miejsce na prosty błąd.

Otóż wystarczy, że rowerzysta ruszy się w momencie tuż przed zakończeniem podnoszeniem zapór i już otrzyma grzywnę. Takie sytuacje już miały miejsce.

Taki sam mandat jest za wjazd na przejazd za sygnalizator, kiedy nie ma zapór, ale jest sygnał czerwony.

Mandat dla rowerzysty na przejściu dla pieszych

Każdy kierujący musi zwracać szczególną uwagę na pieszych, choć w przypadku rowerzystów kary są raczej symboliczne względem tego, co grozi zmotoryzowanym. Ich górny limit to 500 zł.

Mowa o mandatach za niezatrzymanie się w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed tym przejściem, a także za omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Tu jednak wiele zależy od oceny policjanta, bo w każdym z tych przypadków dolna granica to tylko 50 zł.

Marcin Łobodziński, dziennikarz Wirtualnej Polski

Zobacz także: Ceny paliw w górę, ale nie dla wszystkich. Węgrzy murem za Orbanem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(83)
Przede wszyst...
1 tyg. temu
przywrócić kursy i egzaminy na kartę rowerową. 2. Za jazdę bez karty obligatoryjna konfiskata roweru. 3. Tabliczki rejestracyjne dla każdego roweru w widocznym miejscu bezwzlędnie obowiązkowe. 4. Rozsądna opłata OC dla każdego rowerzysty. Trzeba definitywnie ten bajzel uporządkować i raz na zawsze skończyć przeogromną ilość agresywnych rowerowych chamów. W Warszawie ten problem będzie narastał.
Wina naszych
1 tyg. temu
ustawodawców.Hołubili bydlaków, ubolewali, że biedni niechronieni słabsi uczestnicy ruchu to teraz mają. 99,5% rowerzystów w Warszawie to rozbuhane, aroganckie, chamskie bydło, które uważa, że im wszystko się należy, kierowcy mają na nich uważać bo "panowie" na rowerach jadą. Może wreszcie wezmą się za ten motłoch. Obserwuję jak te bydlaki zieją nienawiścią do kierowców na przejściach przecinających się ze ścieżkami rowerowymi. Najgorsze w tym, że dyrektorem ZDM zrobili cienkasa pełnomocnika d/s rowerów pedałującego gówniarza. Jak sięgnę pamięcią Warszawa od lat nie miała w ZDM takiego ignoranta, który wstydzi się przyznać gdzie pobierał nauki i jakie "wysokie szkoły" udało mu się skończyć. Gdyby wszystko z nim było OK to nie utajniałby wszystkiego. Mam nadzieję, iż nadejdzie taki dzień kiedy zdemaskują "dyrechtorka".
Janusz r
1 tyg. temu
Super głównie to elektorat korzysta z rowerów mandaty za małe powinny być wyższe a nawet kara śmierci z wykroczenie 🤣🤣🤣🤣
123
1 tyg. temu
W takim razie powodzenia w gonieniu rowerzysty :) Grubaski po paczkach raczej nikt sie wam nie zatrzyma po mandacik 2k zł
OBSER
2 tyg. temu
tarfikator mandatow to jest jak choroba dwubiegunowa jestes na szczycie pouczenie jestes fizyczny na maxa kasa narod powie dosc STOP!!!!
Buhaha
2 tyg. temu
Jeśli grubasek w puszce nie ukłoni się grzecznie rowerzyście to mandat 1000zł.
Kierowca
2 tyg. temu
A jak się im zwróci uwagę to mają wielkie pretensje i wyzywają,walą po samochodzie rowerami lub rekami.
Kierowca
2 tyg. temu
Szkoda ze nie ma mandatu za jazdę ulica pomimo że obok jest ścieżka rowerowa. Nie którzy rowerzyści to olewają i jeżdżą sobie jak chcą.
Przemo
2 tyg. temu
PiS zbudował państwo wrogie dla obywateli, nie dość że prawo jakie mamy obecnie traktuje każdego Polaka jako przestępcę, bo każdy jest z nas podejrzany o możliwość popełnienia przestępstwa,jak ktoś nie wierzy nie poczyta o prawie karnym i prawie rzymskim, to szybko zrozumie że w Polsce są dwa rodzaje kodeksów karnych pierwszy kodeks jest dla biednych ludzi czyli jak mówią prokuratorzy WINIEN, NIE WINIEN ALE SIEDZIEĆ IŚĆ POWINIEN,drugi kodeks czyli prawo rzymskie, jest wyłącznie dla bogatych skorumpowanych urzędników, które mówi tak, winę trzeba udowodnić,chroni go domniemanie nie wonności, dowody po szlakowe są dowodami nie wystarczającymi do skazania podejrzanego itd, a zwykłego obywatela na dowodach po szlakowych skażą nawet na dożywocie, a wracając do mandatów to mamy jedne z najwyższych na świecie, czyli polaka trzeba karać za wszystko i surowo karać, bo w końcu w świetle prawa każdy Polak to przestępca. Poczytajcie sobie o kodeksach karnych w Polsce i sami zobaczycie jak nas traktuje władza, nie ważne czy to PiS czy PO czy inna partia, nas trzeba karać i tyle w temacie.
Gość Darek
2 tyg. temu
Ta na początku roku ITD sprawdziła jeden przejazd kolejowy chodzi o przejazd na czerwonym i złapała 8 osób kierowcom wystawili mandaty po 2500 a rowerzyści dostali POUCZENIA!!! Tak to działa jeśli chodzi o karanie rowerzystów w Polsce!!!
Pomysl
2 tyg. temu
Debilizm naklaniajcie do jazdy na rowerze ze tylko odrzucac od wszystkiego kto bedzie korzystac z roweru teraz
więc ?
2 tyg. temu
Skoro policjant wyjeżdża na drogi z prikazem - macie być efektywni, więc są, a nawet muszą, bo premii nie będzie. To samo jest w urzędach skarbowych. Jestesmy jak bydło dla rządu, gonić, straszyć i doić.
Maniek
2 tyg. temu
Najniebezpieczniejszy manewr rowerzysty to szybki i gwałtowny wjazd na nieoznakowane przejście dla pieszych tam gdzie należy przeprowadzić jeszcze że słuchawkami na uszach nie jeden kierowca spotkał się już z takim zdarzeniem
Iga
2 tyg. temu
Wiadomość tvp to szmira jak cały pis
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić