Policjant może ci zadać to pytanie. Nie znasz odpowiedzi? Grozi mandat

51

Policja w trakcie kontroli drogowej może zadać zaskakujące pytanie. Warto znać na nie odpowiedź - inaczej kierowca może zapłacić spory mandat.

Policjant może ci zadać to pytanie. Nie znasz odpowiedzi? Grozi mandat
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay, expresselblag)

Pytanie dotyczy gaśnicy. Kierujący nie tylko powinien ją posiadać w swoim aucie, ale także wiedzieć, gdzie się znajduje, aby móc po nią sięgnąć w razie potrzeby.

Jeśli umiesz wskazać jej lokalizację, nie musisz się niczym martwić. Jednak poważne kłopoty zaczynają się wówczas, gdy nie masz zielonego pojęcia, gdzie możesz ją zlokalizować.

Za brak gaśnicy w aucie funkcjonariusz może wystawić mandat w wysokości od 20 do 500 zł - informuje moto.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Katarzyna Dowbor zszokowana. "Łez było bardzo dużo"

Gaśnica w samochodzie. Co mówi art. 11 pkt 14.?

Skąd podstawy do takiego zachowania funkcjonariuszy? Bazą jest rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w art. 11 pkt 14.

Pojazd samochodowy wyposaża się w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia - mówi rozporządzenie.

Gaśnica w samochodzie. Gdzie ją trzymać?

Gaśnica w samochodzie powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, ale nie w takim, w którym mogłaby spowodować zagrożenie.

Najlepiej, aby była ona zamontowana np. pod fotelem kierowcy lub pasażera na specjalnych szynach, ewentualnie została ukryta w schowku na rękawiczki. Należy pamiętać, że bagażnik nie jest najbardziej odpowiednim miejscem na umieszczenie urządzenia gaśniczego.

Za trzymanie gaśnicy w nieodpowiednim miejscu grozi kierowcy taki sam mandat, jak za jej brak. Co ciekawe, kierujący nie może zostać ukarany za brak legalizacji gaśnicy w trakcie kontroli drogowej. Policjanci nie mają bowiem wystarczających uprawnień do sprawdzenia jej stanu.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić