Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

"Zasada 3 sekund". Tak możesz uniknąć nowego mandatu

278
Podziel się:

Już od jakiegoś czasu głośno jest o zmianach w taryfikatorze mandatów. Warto jednak zauważyć, że zdecydowano się również na wprowadzenie nowych kar. Wiadomo, za co możesz zapłacić aż 500 złotych.

"Zasada 3 sekund". Tak możesz uniknąć nowego mandatu
Nowy mandat od 1 stycznia (PAP, Darek Delmanowicz)

Mandat w wysokości od 300 do 500 złotych grozi podczas jazdy drogą ekspresową lub autostradą. Policja może go wystawić za tzw. jazdę na zderzaku.

Co prawda mundurowi już wcześniej mogli za to karać, jednak wówczas było to traktowane jako stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykroczenie oznaczało grzywnę do 500 złotych i 6 punktów karnych.

Ile punktów policja nałoży po zmianach? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.

Nowy taryfikator punktów ma zacząć obowiązywać we wrześniu. A w starym wykroczenie nie zostało opisane. A to może oznaczać, że kierowca dostanie mandat za odległość, a punkty karne za zagrożenie na drodze - podaje moto.pl.

Jak uniknąć jazdy "na zderzak"?

Przepisy mówią jasno. Kierowcy mają obowiązek zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, stanowiącej połowę aktualnej prędkości w km/h, wyrażonej w metrach.

Jak ustalić bezpieczny dystans? Kierowca może posiłkować się słupkami ustawionymi przy drodze. Odległość między nimi wynosi dokładnie 100 metrów. Jest też drugie rozwiązanie - zasada trzech sekund.

Należy wybrać nieruchomy obiekt przy drodze, a następnie policzyć jaki czas minie od momentu, w którym przejedzie obok niego pojazd poprzedzający i nasz pojazd. Jeżeli ten czas jest dłuższy niż 3 sekundy, kierujący nie musi obawiać się mandatu - podkreśla wspomniane źródło.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(278)
Ekspert
4 miesiące temu
To jest plaga w Polsce
krążownik ośw...
5 miesięcy temu
Żaden policjant odległości między samochodami nie mierzy przymiarem. Wszystko jest "na oko". Czy tak trudno ocenic odległość od poprzedniego auta jesli jade na przykład 100 km / godz i odleglość ma byc 50 metrów. Na oko bez problemu widac ile to jest 50 metrów. Jak bedziecie miec 45 albo 55 to nic wam policjant nie zarzuci. Gorzej jak masz 15 metrów to przeciez widać, że coś za mało w stosunku do 50 metrów. Gorzej jest jak jakiś buc wjedzie między nasz samochód a poprzednika i skróci dystans o 80 % wtedy nie ma innego wyjścia jak hamowac, żeby zwiększyc dystans. Gdyby to się stało w czasie pomiaru przez policjanta stojącego na wiadukcie albo dronem to mógłby byc kłopot przez takiego idiotę. Dlatego dobrze miec kamerę, która udowodni, ze w tym momencie wjechał nam skracacz dystansu.
kierowca
5 miesięcy temu
Mój prędkościomierz wskazuje inaczej niż GPS .Więc tak naprawdę to nigdy nie wiem z jaką prędkością się poruszam ? Dopiero jak policja zatrzyma to nie ma dyskusji, płaczę i płace .Ale w takim raju żyjemy.
Nie kupuj ska...
5 miesięcy temu
A co jeśli przekraczam prędkość żeby zjechać z drogi nieoznakowanej bmce, która mi siedzi na zderzaku i ciśnie? Czy prowokowanie przez policjantów wykroczenia drogowego jest dozwolone / dopuszczalne / etyczne ??? Przecież podczas "polowania" na pt pirata nie jeżdżą na sygnale i muszą jeździć zgodnie z przepisami.
Pies
5 miesięcy temu
Na odprawach przed służbą w ruchu drogowym funkcjonariusze słyszą tylko trzy słowa gnębić gnębić gnębić. Nie pomagać przepadkiem podatnik ma płacić
Komputerowiec...
5 miesięcy temu
Zaczipować wszystkich kierowców, centralny komputer załatwi wszystko. I nie będzie potrzeba tylu mundurowców za krzakami i nieoznakowanych patroli. To takie proste.
xxxx
5 miesięcy temu
a kto będzie karał tych z PIS-u
Jeboooooł wos...
5 miesięcy temu
Dokladnie tak polscy milicjanci pptrafią tylko karać . Spedziłem 15 lat na wyspach i tam policja jest od pomagania sam doswiadczylem wielu takich przypadków gdzie policja bezinteresownie pomogła . A u nas pies chodził 10 min w koło auta i cyk brak postojówki i dowodzik zabrany . Ale co sie dziwić wystarczy z takim słowo zamienić i wszystko wiadomo , całe życie go gnoili to poszedł do milicji żeby sie zemscić na niewinnych ludziach
Szyszak
5 miesięcy temu
Osoba która mnie wyprzedzi i zajedzie mi drogę nie zwarzajac na bezpieczną odległość tak samo powinien być ukarany !!!!! Dlaczego ten z tyłu ma zawsze zwalniać bądź płacić mandaty za nie stosowanie się do tego przepisu oraz dlaczego osoby które mają 25 lat bezszkodowej jazdy bez mandatu nie są wyróżniani nagrodą!!!!! Czy polska władza potrafi tylko karać????
Rkt
5 miesięcy temu
Czý w Polsce jest tylko temat jak karać mandatami obywateli
ROYAL NAVY
5 miesięcy temu
U mnie pamięta o tym czujnik w aucie i mam spoko.
Szczery
5 miesięcy temu
Czy ta ustawa też dotyczy --dów.
Jan
5 miesięcy temu
Polscy kierowcy to chamy, złośliwcy i przygłupy. Jazda na zderzak. Dojeżdżanie do innego pojazdu byle ktoś nie wjechał. Jazda na suwak, ale o co chodzi? Tyle w temacie.
Polak
5 miesięcy temu
To mamy się skupiać na liczeniu odległości, czy na bezpiecznym prowadzeniu aut. Co z wariatami, którzy w tą trzysekundową przerwę hamsko wjeżdżają?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić