aktualizacja 

Afera w szkole w Kędzierzynie-Koźlu. Poszło o film Holland. "Moja decyzja"

Film "Zielona granica" rozgrzał do czerwoności polityków PiS i ich sympatyków. Jak donosi portal opolska360.pl, rodzice w Kędzierzynie-Koźlu, którzy są zwolennikami partii rządzącej, zablokowali uczniom wyjście do kina na produkcję Agnieszki Holland. Do całej sprawy odniosła się już dyrekcja placówki.

Afera w szkole w Kędzierzynie-Koźlu. Poszło o film Holland. "Moja decyzja"
Agnieszka Holland, reżyserka filmu "Zielona granica" (AKPA, JAREK PRASZKIEWICZ)

Agnieszka Holland jest reżyserką filmu "Zielona granica", który traktuje o wydarzeniach na granicy polsko-białoruskiej. Film spotkał się z ostrą reakcją PiS - choć do kin wchodzi dopiero dziś (22 września), w ostatnich dniach skrytykować zdążyli go już m.in. Andrzej Duda, Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak.

Film ludzi z zaplecza Tuska robi z polskiego wojska i funkcjonariuszy straży morderców i sadystów. To kłamstwa. Polscy obrońcy granic muszą mieć nasze wsparcie! Stańmy 'murem za polskim mundurem' - napisało PiS w serwisie X (dawny Twitter - red.).

Film budzi duże emocje tym bardziej, że za kilka tygodni odbędą się wybory parlamentarne. Jak dowiedział się portal opolska360.pl, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu mieli zaplanowane wyjście do kina na najnowszy obraz Agnieszki Holland, ale ostatecznie go nie zobaczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Maja Ostaszewska o filmie "Zielona granica": "Ataki Zbigniewa Ziobry na Agnieszkę Holland są wstrząsające"
Rodzice zrobili aferę, że kategorycznie się sprzeciwiają, bo "Zielona granica" jest antypolska i młodzież nie może takiego filmu oglądać. Używali takich samych argumentów, jak Zbigniew Ziobro czy Przemysław Czarnek - mówi rozmówca wspomnianego źródła.

Wyjście do kina zablokowała część rodziców, która związana jest ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Jeden z rodziców zarzucił placówce, że ta niepotrzebnie cenzuruje kulturę. Co na to szkoła?

To wyłącznie moja decyzja. Wiem, jakie są reperkusje, została dorobiona do tego polityka, a ja niejako zostałam w to wkręcona - mówi dyrektora Katarzyna Arciszewska-Stępień. Na "Zieloną granicę" pójdziemy, ale po wyborach. Zdecydowałam, że pójdą ci uczniowie, którzy chcą - dodaje.

Premiera filmu Holland

Film "Zielona granica" Holland miał swoją premierę 5 września na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie zdobył specjalną nagrodę jury. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 22 września.

Agnieszka Holland jest wybitnym twórcą kultury, nie tylko na skalę polską i nie tylko na skalę europejską. To wybitny twórca i propagator kultury polskiej na skalę światową -  mówił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić