Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Jakie wykształcenie ma Aleksander Kwaśniewski? Będziesz zaskoczony

489

Aleksander Kwaśniewski był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995–2005. Jego dwie kadencje obfitowały w wyjątkowo owocne dla Polski wydarzenia. Zdaje się, że mało kto pamięta, że sprawa jego wykształcenia mogła kosztować go fotel prezydenta podczas wyborów w 1995 roku.

Jakie wykształcenie ma Aleksander Kwaśniewski? Będziesz zaskoczony
Jakie wykształcenie ma Aleksander Kwaśniewski? Będziesz zaskoczony (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Aleksander Kwaśniewski sprawował urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dwie kadencje. Pierwszą w latach 1995-2000 i drugą od roku 2000 do 2005. To w czasie jego urzędowania Polska weszła do NATO (12 marca 1999 roku) oraz stała się członkiem Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku).

Kwaśniewski jako jedyny kandydat na prezydenta w wyborach po 1989 roku wyborach w 2000 roku został wybrany już w pierwszej turze. Uzyskał wtedy wynik 53,9% głosów I został prezydentem na drugą kadencję.

Zdaje się, że mało kto pamięta jak mało brakowało, żeby Kwaśniewski prezydentem wcale nie został. Ogromną burzę wzbudził temat jego wykształcenia. Lewicowy polityk twierdził, że ma wykształcenie wyższe. Przeciwnicy polityczni wytknęli mu, że to nieprawda. W sprawie musiał interweniować Sąd Najwyższy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezydent na trudne czasy. Kwaśniewski o możliwym scenariuszu

Kwaśniewski twierdził, że ma wykształcenie wyższe

Kwaśniewski urodził się w Białogardzie (woj. Zachodniopomorkskie) i tam ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie. Następnie podjął studia, w latach 1973–1977 studiował handel zagraniczny na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Jednak nie zdał wszystkich egzaminów i nigdy nie złożył pracy magisterskiej. Został skreślony z listy studentów w 1978 roku.

Wielkie kontrowersje podczas wyborów w 1995 roku

Wielkie kontrowersje budziła sprawa wykształcenia Kwaśniewskiego podczas wyborów prezydenckich w 1995 roku. Polityk utrzymywał, że ma wyższe wykształcenie. Podawał tę informację w ankietach sejmowych i w obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej. Wreszcie powielał te informacje w wywiadach.

Wina, pokuta, rozgrzeszenie

Dopiero 2 grudnia 1995 roku prezydent elekt przyznał na łamach "Polityki", że był przekonany, że ma wyższe wykształcenie. W tej sprawie prowadzone było nawet śledztwo, które musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

Ostatecznie wynikiem głosów 12:5 na korzyść Kwaśniewskiego sędziowie orzekli, że sprawa wykształcenia Kwaśniewskiego nie miała wpływu na wynik wyborczy. Tym samym wyniki zostały uznane za ważne, a Kwaśniewski mógł rozpocząć swoją pierwszą kadencję prezydencką.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić