Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Koniec kariery Bayer Full? Szykuje się proces roku

91
Podziel się:

Sławomir Świerzyński od lat chwali się wielkim sukcesem, jaki Bayer Full osiągnął w Chinach. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Krzysztof Darewicz autor i pomysłodawca chińskojęzycznych playbacków, zapowiada proces. Według niego Bayer Full sprzedaje utwory bezprawnie na polskim rynku.

Koniec kariery Bayer Full? Szykuje się proces roku
Sławomir Świerzyński lider zespołu Bayer Full spotka się w sądzie z Krzysztofem Darewiczem. (AKPA)

W 2010 r. media obiegła wiadomość o tym, ze zespół Bayer Full przygotowuje się do podboju rynku muzycznego w Chinach. Nagrano nawet chińską wersję "Majteczek w kropeczki" i dokument na HBO. Pomysłodawcą koncertów disco polo był sinolog i dziennikarz Krzysztof Darewicz, który w Chinach mieszka już ponad 30 lat.

Sławomir Świerzyński kilkakrotnie chwalił się, że płytę Bayer Full kupiło 67 mln Chińczyków. Jednak jak się okazało, do żadnych koncertów nie doszło, a Bayer Full nagrał jedynie promocyjny film dla chińskiej telewizji. Krzysztof Darewicz twierdzi, że utwory po chińsku można kupić w Polsce, a Świerzyński przypisuje sobie autorstwo tekstów, podczas gdy przekład zrobił Darewicz.

Te płyty Świerzyński sprzedaje od dziesięciu lat w Polsce. Nagranym na nich w języku chińskim piosenkom przypisuje sobie autorstwo. Chciałbym tym procesem położyć wreszcie kres nie tylko tej jawnej kradzieży praw autorskich, ale też kreowanej przez Świerzyńskiego od lat mistyfikacji o jego rzekomo zawrotnej karierze w Chinach i milionach sprzedanych płyt - mówi Krzysztof Darewicz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

"Bezczelnie odsłonił swoje prawdziwe oblicze"

W wywiadzie Krzysztof Darewicz wyjawił, że na początku nie zamierzał promować disco polo w Państwie Środka. Dziennikarza przekonał jednak fakt, że Świerzyński miał opinię zdeterminowanego rzemieślnika. Później zaczęto nagrywać piosenki. Zespół miał duże trudności z opanowaniem języka. Piosenkarze śpiewali z playbacku, bo nie mogli nauczyć się tekstu i wciąż zerkali na kartki. W końcu Darewicz postawił swoje warunki.

Łapałem się za głowę, słysząc, co za głupstwa Świerzyński opowiada o rzekomo już odniesionym sukcesie w Chinach. Ostatecznie do wyjazdu, koncertów, a tym bardziej sprzedaży płyt nie doszło. Świerzyński odmówił poddania się jakiejkolwiek dyscyplinie. Szkoda, bo otworzyłem mu drzwi do niezwykłej przygody, ale on się wycofał. Usłyszałem od niego na odchodne, że więcej zarobi w Polsce na tej chińskiej ściemie. Bezczelnie odsłonił swoje prawdziwe oblicze. Od tamtej rozmowy więcej nie mieliśmy ze sobą bezpośredniego kontaktu - opowiada Darewicz, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Następnie Bayer Full wyjechał na własną rękę do Chin i wydał płytę, która nigdy nie miała być wydana: "Polak i Chińczyk to jedna rodzina...".

Utwory te, choć nie były przeznaczone do sprzedaży, zostały mimo to wydane w 2011 roku w postaci płyty Bayer Full "Polak i Chińczyk to jedna rodzina…" i wprowadzone do obrotu. Ale nie w Chinach, tylko w Polsce. Nie w sklepach, lecz na festynach. I bez mojej wiedzy, a tym bardziej zgody - mówi rozmówca Wyborczej.

Darewicz będzie walczył w sądzie

Świerzyński sprawę bagatelizuje, jego zdaniem Darewicz nie jest autorem tekstów, a jedynie tłumaczeń. Jednak chińskie wersje utworów Bayer Full to nie tłumaczenia, a oryginalne teksty, nawiązujące do polskich tytułów. Wokalista zespołu uważa, że Darewiczowi nie należą się żadne pieniądze. Dlatego autor chińskich tekstów piosenek postanowił, że o swoje będzie walczył w sądzie.

W kwietniu 2013 r. zgłosił się do mnie agent Świerzyńskiego z wydawnictwa Agoy.pl, które najpierw zaproponowało mi odkupienie praw do "tłumaczeń". A gdy ustaliliśmy, że to są nie tłumaczenia, tylko oryginalne teksty mojego autorstwa, wystąpiło z ofertą "eksploatowania nagrań, odprowadzając przez ZAiKS autorom tantiemę wynoszącą 8-10 proc. przychodu ze sprzedaży nagrań". Nie wyraziłem na to zgody - mówi Darewicz.
Zobacz także: Wokalista Bayer Full ostro o gejach: "W życiu mi się nie spodoba, że dwóch facetów się całuje!"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(91)
igi
rok temu
Chwalił się jak był w Chinach, a to było dawno temu. A skoro teraz ktoś sprawę odgrzewa to ma w tym swój cel, chce zaszkodzić Świerzyńskiemu.
regina
rok temu
Ten cały Darewicz to powinien jawnie przeprosić Świerzyńskiego za takie oskarżenia, gdzie nie ma żadnych dowodów. Coś sobie wymyślił i myśli że to wystarczy....
wojo
rok temu
Tak samo w sądzie może walczyć Darewicz jak i Świerzyński. Żeby tylko się nie okazało, że wersja pana Sławka jest prawdziwa. Dlatego luz, nie ma się co spinać jak na razie.
Bożena
rok temu
Bayer Full to legenda - a o legendach się nie zapomina.
owusia
rok temu
proces roku, doby tytuł xD ale tak serio to Świerzyński powinien was pozwać, że takie głupoty powielacie i to do tego niesprawdzone
Wiktora
rok temu
To dla nich był sukces. Nawet jeśli to było kilka koncertów. Nie róbcie zadymy, będą się sądzić jeśli już to do prawa do piosenek a nie o to że kariery w Chinach nie było. A nagłówek mocno przesadzony, zespół jest tyle na rynku że takie sensacje nic nie zaszkodzą im.
izka
rok temu
z wielkiej chmury mały deszcz ktoś na siłę chce zaszkodzić, zrobić sensację i tyle
nicolka
rok temu
Bayer full nie zakończy swojej kariery a już szczególnie nie przez takie pomówienia. Co chwile w zasadzie spotykamy się z takimi rzeczami że ktoś chce komuś zaszkodzić. Teraz akurat trafiło na nich, ale wierzę że oni się obronią i będą dalej koncertować (jak już będzie to możliwe)
versus
rok temu
No właśnie.. niech sąd zadecyduje co i jak. Bo to publiczne szkalowanie człowieka to mnie już męczy, a co dopiero Świerzyńskiego
kalina
rok temu
Świerzyński nie jest złym człowiekiem i nawet setka artykułów w sieci nie zmieni mojego poglądu na tej temat.
Anka
rok temu
Po tych wszystkich oskarżeniach widać, że komuś ewidentnie zależy żeby zaszkodzić Świerzyńskiemu. Pytanie czy z zazdrości, dla kasy, a może jedno i drugie.
Ula
rok temu
Mam nadzieje, że Pan Sławomir się jeszcze nie poddał i pokaże im wszystkim, że te oskarżenia są bezpodstawne!
Sara
rok temu
No proszę was, ktoś ewidentnie na siłę chce zniszczyć mu życie, skończcie wierzyć w te bajeczki..
Ryszard
rok temu
Sławek nie daj się! już długo patrzę jak atakują Cię w sieci bo to Chiny nie wypaliły a to piosenki nie Twoje. Ktoś Ci czarny pijar robi na siłę. Grunt się nie przejmować, odpuszczą prędzej czy później.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić