Nie żyje Seymour Stein. Odkrył m.in. Madonnę i The Ramones

6

Nie żyje Seymour Stein, współzałożyciel Sire Records. Mężczyzna zmarł w niedzielę (2 kwietnia) w Los Angeles po walce z rakiem. Miał 80 lat.

Nie żyje Seymour Stein. Odkrył m.in. Madonnę i The Ramones
Seymour Stein z Davidem Byrne i Madonną (Getty Images, KMazur,Contributor)

Seymour Stein urodził się w 1942 r. w Nowym Jorku. Od dzieciństwa miał obsesję na punkcie list przebojów Billboardu i był znany ze swojej głębokiej wiedzy i uznania dla muzyki. W szkole średniej pracował w King Records z siedzibą w Cincinnati, wytwórni Jamesa Browna, a w wieku dwudziestu kilku lat został współzałożycielem Sire Productions, które wkrótce przekształciło się w Sire Records.

Pierwszym ich wielkim projektem było przyjęcie pod swoje skrzydła grupy The Ramones, która podpisała pierwszy kontrakt płytowy z Sire w 1975 roku. Rok później wydała album "Ramones". Przez następne 13 lat legendarna grupa punkowa wydała 11 albumów studyjnych, kończąc na "Brain Drain" z 1989 roku.

Podpisali kontrakty płytowe także m.in. z Talking Heads, The Pretenders, Echo and the Bunnymen oraz Soft Cell.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To wyraz pogardy". Schetyna komentuje "aferę mięsną"
- Gust muzyczny Seymoura jest zawsze o kilka lat lepszy od innych - powiedział kiedyś Gary Kurfirst kierownik Talking Heads w Rock Hall.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Odkrył też Madonne

Seymour Stein znany był również z odkrycia Madonny na początku lat 80.

"Podobał mi się głos Madonny, podobało mi się to uczucie i podobało mi się imię Madonna. Podobało mi się to wszystko i zagrałem to jeszcze raz" - napisał w swoim pamiętniku "Siren Song".

Mężczyzna trafił do szpitala z infekcją serca, kiedy po raz pierwszy usłyszał o Madonnie, ale był tak podekscytowany spotkaniem z nią, że zaprosił ją do swojego pokoju szpitalnego.

"Była cała wystrojona w tani, punkowy strój, typ klubowego dzieciaka, który wyglądał absurdalnie nie na miejscu na oddziale kardiologicznym" - napisał.
"Nie była nawet zainteresowana słuchaniem, jak wyjaśniam, jak bardzo podobało mi się jej demo. Powiedziała: "Teraz trzeba podpisać ze mną kontrakt płytowy" - dodał.

Seymour Stein pozostał prezesem Sire Records, a także wiceprezesem Warner Bros. Records, aż do przejścia na emeryturę w 2018 roku. W tym samym roku Stein wydał swoją autobiografię, "Siren Song: My Life in Music".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić