Pełnia Księżyca wrzesień 2023. Zbliża się wielkimi krokami

11

Pełnie Księżyca występują cyklicznie - średnio raz w miesiącu. Do ich obserwacji nie są potrzebne żadne przyrządy optyczne - przy sprzyjających warunkach pogodowych są doskonale widoczne z każdego miejsca na Ziemi. Już wkrótce nadarzy się kolejna okazja do podziwiania Księżyca w pełni. Kiedy to nastąpi?

Pełnia Księżyca wrzesień 2023. Zbliża się wielkimi krokami
Pełnia wrzesień 2023. Zbliża się wielkimi krokami (Pixabay)

Podczas wrześniowej pełni Księżyc wschodzi równocześnie ze Słońcem. Zaraz po zniknięciu słonecznej tarczy za horyzontem, będzie można zaobserwować wędrówkę Księżyca po niebie (w związku z czym, będzie wyjątkowo jasno).

Określenia "Księżyc Żniwiarzy" lub "Księżyc Plonów" nawiązują do tego, że w dawnych czasach tak jasne noce umożliwiały zbieranie plonów przez całą dobę.

Tegoroczna wrześniowa pełnia będzie miała miejsce 29 września. Maksimum tego zjawiska nastąpi o godzinie 11:58 czasu polskiego. Nie oznacza to jednak, że stracimy szansę na podziwianie tarczy Srebrnego Globu w pełnej okazałości - pełnię plonów będzie można bowiem podziwiać również w noc poprzedzającą i następującą po wspomnianym terminie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyważyli drzwi w aucie. Dramatyczne sceny w Kraśniku

Jak podkreśla portal benchmark.pl, oglądaniem naszego naturalnego satelity dokładnie w pełni będą mogły cieszyć się osoby przebywające, np. na Hawajach, w jednym z 50 stanów w USA.

Księżyc nawet dzień przed i dzień po pełni wygląda pięknie, a określenie, że mamy pełnię jest stosowane także potocznie, a nie tylko w chwili, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie nieba co Słońce.

Skąd wywodzą się nazwy?

Nazwy pełni Księżyca wywodzą się z dawnych zwyczajów, wierzeń i obserwacji przyrody rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W październiku będziemy świadkami Pełnii Księżyca Myśliwych, w listopadzie Pełnii Bobrzego Księżyca, a w grudniu Pełnii Zimnego Księżyca.

Warto podkreślić, że każda faza Księżyca oddziałuje na nas w mniejszym lub większym stopniu - na nasze nastroje czy podejmowanie decyzji. Może mieć olbrzymi wpływ na samopoczucie, miłość czy zdrowie psychiczne.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić