Takie wykształcenie ma Jacek Kurski. Zdziwieni?

67

Jacek Kurski przez 5 lat był prezesem Telewizji Polskiej i to właśnie z tej roli znany jest najlepiej. Były poseł na Sejm z mediami związany był już od lat 90. Jego wykształcenie jednak nie jest związane ani z polityką, ani z dziennikarstwem. Będzie zaskoczeni.

Takie wykształcenie ma Jacek Kurski. Zdziwieni?
Wykształcenie Jacka Kurskiego. Wiedzieliście o tym? (AKPA)

Odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa telewizji publicznej było dla wszystkich niemałym zaskoczeniem. Były poseł spełniał się w tej roli przez 5 lat. W tym czasie zainicjował wiele nowych przedsięwzięć, m.in. produkcję telenoweli historycznej "Korona królów" oraz serialu "Młody Piłsudski". Przeprowadził także liczne zmiany kadrowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracował w Banku Światowym. Tak wykpił Kurskiego

Z mediami Kurski był związany już od lat 90. Zaczynał od publikowania artykułów w prasie niezależnej i prawicowej, m.in. w "Tygodniku Solidarność" i "Tygodniku Gdańskim". Był także współpracownikiem agencji DPA oraz gdańskim korespondentem BBC. Z Telewizją Polską związał się w 1991 roku. Współtworzył programy publicystyczne takie jak "Lewiatan", "Sprawa dla reportera" czy "Refleks".

Jednocześnie Kurski próbował swoich sił w polityce. Na początku lat 90. współpracował z Porozumieniem Centrum. W latach 1998–2001 był wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Jego pierwszym znaczącym sukcesem politycznym był wybór na posła na Sejm V kadencji w wyborach parlamentarnych w 2005 roku. W latach 2009-2014 Kurski pełnił funkcję posła Parlamentu Europejskiego. Przez rok obejmował też stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Takie wykształcenie ma Jacek Kurski. Wiedzieliście o tym?

Nie każdy wie, że wykształcenie Jacka Kurskiego ma niewiele wspólnego z mediami oraz z polityką. Gdańszczanin edukował się w zupełnie innym kierunku. Po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku podjął studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku handel zagraniczny. Ukończył je z tytułem magistra.

Po odwołaniu ze stanowiska prezesa TVP Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. Po objęciu nowej roli w grudniu ubiegłego roku sam Kurski przyznał, że tym razem podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menedżera.

Potwierdzam: podjąłem zgodną z moim wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim pracę jako alternate executive director w Banku Światowym świadomy, że oznacza to rezygnację z części aktywności publicznej czy ambicji politycznych. Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem, że tu też dobrze przysłużę się - Jacek Kurski napisał w grudniu na Twitterze.

Kompetencje Kurskiego do objęcia stanowiska w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego potwierdził także Narodowy Bank Polski. W opublikowanym w grudniu komunikacie NBP podkreślono, że Jacek Kurski jest z wykształcenia ekonomistą, który ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić