Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

Ten sam dzień, to samo wydarzenie. Relacje TVN i TVP skrajnie się różniły

122
Podziel się:

1 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzień później mówiły o nich główne programy informacyjne - "Wiadomości" TVP i "Fakty" TVN. Każda stacja pokazała jednak własną wizję jednego wydarzenia.

Ten sam dzień, to samo wydarzenie. Relacje TVN i TVP skrajnie się różniły
"Wiadomości TVP" i "Fakty" TVN pokazały obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich relacje skrajnie się od siebie różniły. (TVN, TVP)

1 sierpnia, 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całym kraju - ale przede wszystkim w stolicy - odbyły się uroczyste obchody tego mającego ogromne znaczenie dla Polaków wydarzenia z okresu II wojny światowej. Ma łączyć wszystkich, jednak okazało się, że główne programy informacyjne mają swoją wizję.

Pokazali Dudę, Morawieckiego i... Kurskiego

"Fakty" TVN i "Wiadomości" TVP1 w zupełnie odmienny sposób opowiedziały o 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. 2 sierpnia publiczny nadawca opowiedział o koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

Pokazano nie tylko Polaków, którzy tłumnie przybyli na koncert, ale też prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego, którzy uczestniczyli w wydarzeniu i... prezesa TVP Jacka Kurskiego, który opowiadał o mamie, uczestniczce Powstania Warszawskiego.

"Wiadomości" TVP znowu krytykują Tuska

Drugi reportaż miał już mniej radosny wydźwięk. Pod paskiem "Komu przeszkadza polski patriotyzm?" powróciło tradycyjne krytykowanie Donalda Tuska, który zdaniem publicznej telewizji "nie pokazywał dumy z polskości", bo nie pojawił się na marszu i koncercie i nie napisał nic o rocznicy Powstania w mediach społecznościowych.

Zdaniem "Wiadomości" są i tacy, którzy "z pomocą sędziów próbowali zablokować święto polskich patriotów". Chodziło tu o Rafała Trzaskowskiego i prezydentów kilku innych miast (Poznań, Sopot), którzy próbowali lub skutecznie zabronili włączania syren o 17:00, co tradycyjnie upamiętnia powstańczą "godzinę W". Ma to związek z uchodźcami z Ukrainy.

Fakty TVN o marszu narodowców i z krytyką premiera

A co w "Faktach" TVN? Obchody upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego były dla tego programu tematem numer jeden. Przede wszystkim skrytykowano polityków PiS i premiera Mateusza Morawieckiego, przywołując między innymi jego słowa o "potomkach niemieckich zbrodniarzy".

"Fakty" skupiły się na marszu narodowców, który przeszedł 1 sierpnia ulicami Warszawy, gdzie niektórzy uczestnicy wykrzykiwali antyunijne hasła, a czołówka marszu niosła baner z przekreśloną swastyką, tęczą LGBT i wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego.

Materiał trwał ponad 4 minuty, ale tych zwykłych patriotów pokazywano łącznie tylko przez cztery sekundy. Dużo więcej czasu poświęcono na pokazywanie kompromitujących, zdaniem redakcji "Faktów", fragmentów "Wiadomości" i programów TVP Info.

Dużo więcej jednak o Powstaniu mówiono 1 sierpnia, czyli w dniu rocznicy jego wybuchu. Wówczas TVN pokazał aż cztery różne materiały o powstańcach i obchodach dnia pamięci. 2 sierpnia Powstanie Warszawskie w "Faktach" było już tylko jednym z kilku materiałów pokazywanych w serwisie.

Zobacz także: Dokument o Annie Przybylskiej w kinach. Aktorka żyje we wspomnieniach bliskich i fanów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(122)
Pestka
5 dni temu
TVN to stacją ktora zyje swoim życiem oderwanym zupełnie od normalnego życia w Polsce.. pokazują wszystko w kontrze do rządzących pokazują wszystko w krzywym zwierciadle ....zejdziecie wreszcie na ziemię polska ziemię !!!!!!
Beata
6 dni temu
Max, co ty bredzisz, jakim bezrobotnym 500+?To hest dla dzieci? Dzieci mają pracować? Popatrz na socjal w takich Niemczech? Tam też rozdawnictwo? Wszystkie cywilizowane kraje pomagaja najsłabszej grupie ludzi. Chcesz tu Białoruś czy Rosje zrobić?
Henryk
6 dni temu
Nie ma wolnych mediów czy to w Polsce Europie czy w każdym innym kraju .Dziennikarze kreują wiadomości tak jak karze im ten który placi za to wolne media
Valencia
7 dni temu
TVN przekazuje informacje w sposób szczególny tzn. Swój punkt widzenia na dany temat najważniejsze, żeby szczuć Polaków na obecnie rządzących nie musi to być zgodne z prawdą byle gloryfikować PO i ich złodziejskie rządy z czasów "Sowy i Przyjaciół"...
Muranek
7 dni temu
Tak, on z tej lepszej Polski antypolskiej czyli Niemieckiej, zwanej IV Rzesza.
Anonymous
7 dni temu
Te komentarze na o2 są jeszcze żałośniejsze niż zazwyczaj, chyba się cała Polska B zebrała ☠️
JARYCA
7 dni temu
Nie rozumiem dlaczego szczyjnie potomkinie dyktatorskich tub propagandy nie jest wpisana jako .org. teroystyczna ?
Renata
7 dni temu
Tvn to bagno antypolskie, w żadnym kraju nie jest tak że media zagraniczne posiadają 80% kapitału zagranicznego w danym jraju, tylko w Polsce tak jest, to są, wlasnie działania po transformacyjne w których uczestniczył Tusk, Michnik, Kiszczak, Jaruzelski i te lewackie typy dalej chcą rzadzic w jraju bo w UE weszli ba listach PO do europarlamentu i panosza się, nic nie robiąc dla wlasnego kraju.
Bez telewizor...
7 dni temu
No niebywałe, jak "rzetelna" jest tewałen a jak paskundna telewizja polska
Chrust-Zebran...
7 dni temu
Wyngiel z Kazachstanu ciężarówki wiozą , trole pozamykali polskie kopalnie a teraz czarnego złota brakuje ...
Sasza60
7 dni temu
Wielki TVN tam lis donka profesorem nazywał Za co donek medale przyjmował z uśmiechem od Merkel .
Jolka
7 dni temu
Polacy patrioci potrafia zachować się przyzwoicie, gorzej z proniemieckimi i prorosyjskimi elementami.
Kalafior
7 dni temu
Hahaha czytam to i mogę powiedzieć że kraj w którym mieszkam to szambo, ale to typowe dla Polaków . Wiecznie zwady i kłótnie , każda władza przy korycie patrzy tylko żeby się obłowić kosztem obywatela. Przez takie postępowanie i nienawiść Polska co chwile traci suwerenność a potem wielki zryw i powstania to umiemy robić .
Dawid32
7 dni temu
PiS i PO się już nie nadają do sprawowania władzy powinni wejść młodzi było by lepiej ale komu zaufać tylko kibicom Ultrasom fanatykom którzy kochają nasz kraj a nie pieniądze i koryto
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić