Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Zabronione przy królowej. Polak złamał protokół

82

Życie w rodzinie królewskiej rządzi się swoimi prawami. Są one zupełnie inne niż te, które panują w domu przeciętnego Smitha (tudzież Kowalskiego). Niewiele osób miało możliwość spotkać się z monarchinią, a Polaków, którzy dostąpili takiego zaszczytu, jest jeszcze mniej. Jedną z takich osób był dr Zdzisław Rapacki, który... złamał protokół. I to na życzenie samej królowej!

Zabronione przy królowej. Polak złamał protokół
Królowa-matka i królowa Elżbieta II (Getty images)

Członkowie rodziny królewskiej często przyjmują audiencje, nie tylko w swoim własnym kraju. Regularnie odbywają również zagraniczne podróże.

Zawsze jednak podstawą takich spotkań jest odpowiednia etykieta. Powinny się do niej stosować również osoby, z którymi widzą się przedstawiciele monarchii.

Spotkanie z Elżbietą II. Polak złamał protokół

Jedną z osób, które dostąpiły tego zaszczytu, jest dr Zdzisław Rapacki z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. To dyplomata i ekonomista, który przez wiele lat pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP.

Podczas spotkania z Elżbietą II Polak złamał protokół. Na jego usprawiedliwienie należy dodać, że stało się to na wyraźną prośbę monarchini.

Pamiętam, kiedy przyjechałem do Londynu, jedną z pierwszych rad, jakie otrzymałem od protokołu dyplomatycznego, to zakaz całowania w rękę, w szczególności królowej i członków rodziny królewskiej. Złamałem ten zakaz, ale na samo życzenie królowej - opowiadał dyplomata z AFiB Vistula, którego cytuje "Viva".
Królowa matka zapytała mnie, dlaczego nie całuję jej w rękę, skoro jestem Polakiem. Odpowiedziałem, że zostałem poinformowany, że takie zachowanie byłoby wysoce niestosowne. Na co ona odparła: "Co za głupiec panu to powiedział?". I wyciągnęła rękę, abym ją ucałował. Ten sam gest uczyniła zaraz za matką królowa - dodał.

Jak sądzicie? Uważacie, że Polak dobrze zrobił, idąc za prośbą królowej i jej matki. A może jednak powinien był sztywno trzymać się zasad?

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić