Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Cała Polska nuciła ich hit. Zaskakuje, czym się dziś zajmują

217

Ich piosenkę "Jak zapomnieć" dwie dekady temu grały wszystkie rozgłośnie radiowe. Byli idolami nastolatków i nie tylko. Nagle jednak członkowie zespołu "Jeden Osiem L" zniknęli. W programie o2.pl "Obgadane" muzycy zdradzili Karolinie Sobocińskiej, czym zajmowali się przez te lata, co sądzą o użyciu ich utworu przez mainstreamowych raperów i jakie mają plany na przyszłość.

Cała Polska nuciła ich hit. Zaskakuje, czym się dziś zajmują
Jeden Osiem L (AKPA, AKPA)

Oto #TOP2022. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

Piosenka "Jak zapomnieć" ma 32 mln wyświetleń w serwisie YouTube. W latach 2003-2004 utwór z "Wideoteki", debiutanckiego albumu "Jeden Osiem L", bił rekordy popularności. Grupa z Płocka musiała się też jednak mierzyć z krytyką. Inni raperzy zarzucali zespołowi komercjalizację, pojawiały się głosy, że "Jeden Osiem L" nie uprawia hip-hopu, tylko hip-hopolo. W programie o2.pl muzycy zdobyli się na szczere wyznanie.

Udawaliśmy, że nas to nie dotyka, ale gdzieś tam w środku trochę to bolało. Było to ciężkie do udźwignięcia w pewnym momencie, bo była to taka sinusoida, od totalnego zafascynowania zespołem do totalnego hejtu. Trzeba było sobie z tym poradzić - opowiadał Krzysztof Bączek, który stworzył muzykę do hitu sprzed lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ten hit śpiewała cała Polska. Szczere wyznanie Jeden Osiem L po latach

Dodał, że gigantyczny sukces "Jak zapomnieć" był dla niego sporym zaskoczeniem. - To, że zaczęliśmy w ogóle robić muzykę, było przypadkiem. Zajmowaliśmy się tym po szkole, po pracy, dla siebie – stwierdził.

Musieli zarobić. Muzycy "Jeden Osiem L" mają zwykłą pracę

Żaden inny utwór grupy nie powtórzył sukcesu hitu z 2003 roku. Po debiutanckiej "Wideotece" zespół wydał jeszcze trzy albumy – ostatni w 2014 roku. Od tamtej pory o "Jeden Osiem L" było cicho.

Musieliśmy zająć się życiem zawodowym, zająć się rodzinami, nasi synowie byli wtedy w takim wieku, że potrzebowali więcej uwagi niż teraz, gdy są nastolatkami – mówi Łukasz Wółkiewicz, który w "Jak zapomnieć" odpowiadał za słowa i wokal.

Muzyka musiała zejść na dalszy plan. Krzysztof Bączek dalej zajmował się produkcją, ale ma też inną pracę. W zupełnie innej branży pracuje też Łukasz Wółkiewicz.

W studiu pracowałem cały czas, produkowałem dla różnych artystów, różnych zespołów. Oprócz tego do dziś pracuję w branży medycznej, jestem menadżerem w placówce medycznej w Warszawie. A Łukasz pracuje w logistyce – przyznał Bączek.
Musiałem nauczyć się fachu. Zarządzam flotą samochodów ciężarowych – stwierdził Wółkiewicz.

"Jeden Osiem L" o młodych gwiazdach rapu

Choć od premiery "Jak zapomnieć" minęło 19 lat, utwór dalej cieszy się dużą popularnością. Na swoich koncertach wykonują go największe gwiazdy rapu, w tym Quebonafide i Taco Hemingway. Co o tym sądzą muzycy "Jeden Osiem L"?

Jest nam miło. Jest tylu rapowych artystów, tzw. "klasyki", my akurat nigdy nie byliśmy postrzegani jako klasyka w środowisku rapowym, raczej byliśmy outsiderami - powiedział Bączek.

I dodaje, że rośnie już nowe pokolenie raperów. 14-letni Szymon, syn Krzysztofa Bączka, jest zainteresowany hip-hopem i ma już nawet swoją rapową ksywkę – SdoBe.

Zobacz także: "Jeden Osiem L" - Jak Zapomnieć (Official Video)
Zaczyna przygodę z rapem. Już jakieś dwa lata interesuje się tym. Najpierw była produkcja muzyczna: "tata naucz mnie, pokaż mi, zainstaluj, pokaż, jak to wygląda, daj popracować u siebie". Jakieś tam pierwsze bity robił, ale widzę, że woli pisać i rymować. No i mam teraz takiego małego rapera w domu, jem kolację, a on przybiega i mówi "posłuchaj tego, dobre?" – mówi producent.

A samo "Jeden Osiem L"? Muzycy szykują coś specjalnego na 2023 rok. To wtedy minie 20 lat od wypuszczenia "Jak zapomnieć". Co to będzie? Przekonamy się już niebawem.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić