aktualizacja 

Antycyklon Hazal dotrze do Polski. Duże zmiany w pogodzie

5

W tym tygodniu antycyklon Hazal, którego centrum będzie znajdować się w rejonie Wysp Brytyjskich, sięgnie także Polski. Przyniesie on wysokie ciśnienie i spadek temperatury w nocy.

Antycyklon Hazal dotrze do Polski. Duże zmiany w pogodzie
Ciśnienie w Polsce (Windy.com)

W tym tygodniu pogodą będzie zarządzał wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Centrum Wyżu początkowo będzie w rejonie Szkocji, pod koniec tygodnia przemieści się na południe nad Anglię. Wyż znad Wysp Brytyjskich będzie kierował nad Europę środkową powietrze znad północnego Atlantyku, a na początku tygodnia nawet znad Oceanu Arktycznego.

Początek tygodnia będzie chłodny. W dzień temperatura wzrośnie nieco powyżej 0°C, a w nocy będzie ujemna poniżej –5°C. Pomimo tego, że będziemy pod wpływem wyżu, poza rozpogodzeniami w wielu miejscach będą utrzymywać się niskie (podinwersyjne) chmury i miejscami w nocy i rano będą mgły osadzające szadź.

Od środy temperatura w dzień przeważnie będzie przekraczać 5°C, a w nocy nie powinna spadać poniżej –5°C. Nadal będzie sporo chmur, a od piątku w wielu miejscami będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Przez cały tydzień będzie utrzymywać się ryzyko spadku temperatury w kotlinach górskich do około –10°C.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Buchnie ciepłem, ale co dalej? Mamy najnowszą prognozę

Jak podaje IMGW w ostatni dzień lutego, we wtorek, będzie dość pogodnie, jednak w Karpatach okresami pochmurno i tam miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C na południowym wschodzie do około 4°C na północy i zachodzie, w centrum około 1°C. W dolinach górskich od –3°C do 0°C. Wiatr słaby, na północy z kierunków zachodnich, w pasie dzielnic centralnych przeważnie zmienny, a na południu kraju północno-wschodni i wschodni.

Pogoda na najbliższe dni

W nocy z wtorku na środę i w środę na zachodzie i południu będzie dość pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju okresami będzie się chmurzyć, a miejscami wystąpią słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od –7°C na Śląsku, w centrum około –4°C, do 0°C na północnym wschodzie. Nad samym morzem od 0°C do 2°C. W dolinach górskich lokalnie spadek temperatury do około –10°C, –12°C. Temperatura maksymalna od około 2°C na wschodzie i w dolinach górskich do 7°C na zachodzie, w centrum około 5°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

W nocy ze środy na czwartek i w czwartek na ogół dość pogodnie, ale na wschodzie, w centrum i na południu okresami będzie pochmurno. Temperatura minimalna od –3°C do 0°C, nad samym morzem do 2°C, w dolinach górskich lokalnie spadek temperatury do –8°C. Temperatura maksymalna przeważnie od 5°C do 8°C, nad samym morzem i Suwalszczyźnie lokalnie 4°C, a w dolinach górskich od 1°C do 4°C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W nocy z czwartku na piątek i w piątek w całym kraju będzie pochmurna aura z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od –2°C na wschodzie i południu, w centrum około 0°C, do 2°C nad morzem. W dolinach górskich lokalnie spadek temperatury do –10°C. Temperatura maksymalna od około 3°C na północy do 7°C w centrum i na południu, w dolinach górskich około 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni, nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i północny.

Końcówka tygodnia przyniesie pochmurną pogodę, okresami będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić