Najważniejsze informacje
- Do połowy września prognozy dla Niemiec wskazują na zmienną aurę i podwyższone ryzyko opadów.
- Europejski model pogodowy lepiej ocenia perspektywy dla południa kraju niż dla północy.
- Koniec września może przynieść spokojniejszą i suchszą pogodę, kojarzoną z Altweibersommer.
Meteorolog Jan Schenk w rozmowie z niemieckim serwisem Focus porównał prognozy europejskiego i amerykańskiego modelu pogodowego. Z ich wyliczeń wynika, że w drugim tygodniu września w Europie Środkowej nie należy spodziewać się szczególnie wysokich temperatur. Zwłaszcza model amerykański wskazuje na duże prawdopodobieństwo chłodniejszej aury, choć również europejskie prognozy nie pokazują na ten okres wyraźnego ocieplenia.
Do połowy września większe szanse na cieplejszą pogodę mają według prognoz Włochy oraz rejony Bałkanów. W Niemczech i w środkowej Europie w tym czasie prawdopodobieństwo opadów pozostaje dość wysokie. Schenk podsumowuje, że od początku do połowy miesiąca należy spodziewać się przede wszystkim zmiennej aury, bez wyraźnej i trwałej poprawy pogody.
WIDEOTotalne załamanie pogody. Ściana deszczu przejdzie przez Polskę
Meteorolodzy biorą pod uwagę możliwość pojawienia się tzw. babiego lata, czyli okresu ciepłej i stabilnej pogody, który zwykle przypada na wrzesień, a czasem utrzymuje się także w październiku. Schenk zaznacza jednak, że taki układ nie występuje każdego roku, dlatego na razie nie można przesądzić, czy pojawi się również w 2026 r.
Niepewne pozostają także prognozy na 18-21 września. Najnowsze wyliczenia amerykańskiego modelu nieco zwiększyły szanse na chłodniejszy wariant pogody. Jednocześnie po zsumowaniu wszystkich cieplejszych scenariuszy ich prawdopodobieństwo wynosi około 50 proc. Oznacza to, że sytuacja w drugiej połowie miesiąca nadal pozostaje otwarta.
Prognozy IMGW
Na razie polskie prognozy długoterminowe są nawet nieco bardziej optymistyczne termicznie. Aktualna eksperymentalna prognoza IMGW zakłada, że we wrześniu 2026 r. średnia temperatura w całej Polsce najprawdopodobniej będzie powyżej normy z lat 1991–2020, natomiast miesięczna suma opadów powinna pozostać w normie.
Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF udostępnione przez IMGW pokazują wyraźne różnice temperatur w kolejnych tygodniach września. Od 31 sierpnia do 6 września średnia temperatura maksymalna na południu kraju może sięgać 23–25 st. C, podczas gdy na północy będzie to najczęściej około 19–21 st. C.
Chłodniej zapowiada się okres od 7 do 13 września. W większości kraju średnie maksima mają wynosić około 18–20 st. C, na północy lokalnie 17 st. C, a na południu miejscami 21 st. C. W kolejnym tygodniu, od 14 do 20 września, na południu kraju miejscami ponownie pojawiają się wartości rzędu 20–22 st. C. Na północy będzie to około 17–19 st. C.
W drugiej połowie miesiąca średnie temperatury minimalne będą już wyraźnie niższe. W tygodniu 14–20 września na większości obszaru Polski mają wynosić około 10–12 st. C, a lokalnie jeszcze mniej.
W kolejnych tygodniach model wskazuje na dalszy spadek temperatur. Od 21 do 27 września średnie maksima wyniosą przeważnie 17–20 st. C, a na przełomie września i października najczęściej 16–19 st. C. Same prognozy temperatur nie wykluczają więc okresów ciepłej pogody, zwłaszcza na południu kraju, ale nie pozwalają jeszcze stwierdzić, czy pojawi się klasyczne babie lato.