aktualizacja 

Niezwykłe zjawisko na niebie już niebawem. Czym jest Śnieżny Księżyc?

3

W ostatnim tygodniu lutego na niebie pojawi się niezwykłe zjawisko. To druga pełnia w roku zwana Śnieżnym Księżycem. Ta faza Srebrnego Globu oznacza, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Kiedy należy podziwiać niebo, aby dostrzec to piękne zjawisko?

Niezwykłe zjawisko na niebie już niebawem. Czym jest Śnieżny Księżyc?
Turcja ujawnia wielkie plany. Dotyczą lotu na Księżyc (Flickr)

Śnieżny Księżyc zawdzięcza swoją nazwę plemionom Indian zamieszkujących tereny Ameryki Północnej. Odnosi się do zimowych trudności związanych z rolnictwem i zdobywaniem pożywienia (stąd znany jest też jako Głodny Księżyc).

Indianie wiedzieli jednak, że pojawienie się tej fazy Księżyca oznacza powolny koniec zimy i zbliżanie się pory wiosennej. To fakt. Srebrny Glob wejdzie w "fazę śnieżną" 24 lutego o godzinie 13:32. Jest symptomem zmieniającej się pory roku.

Dzień w czasie pełni jest dłuższy od najkrótszego o 2 godziny i 47 minut. Do końca astronomicznej zimy zostaną natomiast niewiele ponad 3 tygodnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ten widok zachwyca! Niezwykłe ujęcie Ziemi w czasie zaćmienia Słońca

Sama pełnia jest niezwykła również z astronomicznego punktu widzenia. Jest jedną z najsilniejszych pełni, kiedy Księżyc jest bardzo dobrze widoczny gołym okiem. Oświetlony w całości Srebrny Glob będzie wyróżniał się na niebie i jest okazją do zrobienia np. niezwykłych zdjęć.

Jak i kiedy podziwiać niezwykłe zjawisko?

Ostatnia zimowa pełnia rozpocznie się 24 lutego, ale zjawisko będzie widoczne na niebie już dzień wcześniej. Specjaliści od astronomii zaznaczają, że czasu na obserwację Księżyca będzie dość długo. Zjawisko utrzyma się na niebie do 26 lutego.

Warunkiem spokojnego obserwowania księżyca jest jednak pogoda. Niebo musi być wolne od zachmurzenia. Synoptycy wskazują niestety, że w weekend możemy spodziewać się chmur na niebie, chociaż podkreślają, że często zaczną pojawiać się przejaśnienia. Warto je wykorzystać, aby obserwować zjawisko Śnieżnego Księżyca.

Autor: MAL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić