aktualizacja 

Fale wezbraniowe będą się przemieszczać. Jaka jest sytuacja powodziowa?

2

W wielu miejscach w Polsce obowiązuje już przeciwpodziowy stan alarmowy. Rzeki zaczęły wylewać, a przez kraj przechodzą fale wezbraniowe. Czy zagrożenie rozległą powodzą jest duże? Specjaliści uspokajają. IMGW zaznacza, że w najbliższych dniach sytuacja zacznie się stabilizować.

Fale wezbraniowe będą się przemieszczać. Jaka jest sytuacja powodziowa?
Do wylania Wisły doszło m.in. w Toruniu (torun.pl, Agnieszka Bielecka)

Ponad 30 stacji hydrologicznych zanotowało już powodziowy stan alarmowy. W 106 stacjach obowiązuje z kolei stan ostrzegawczy. Mieszkańcy terenów nad Wisłą, Odrą i Wartą zaczynają obawiać się o przyszłość.

Chociaż do spokoju jeszcze brakuje, to sytuacja zaczyna się poprawiać. Na mapach przedstawionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znikają powoli ostrzegawcze, pomarańczowe punkty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka woda": Damian Krajczyk o roli w świetnym serialu Netfliksa

Co dalej z powodzią? Sytuacja będzie się normować

IMGW regularnie wydaje nowe ostrzeżenia przeciwpowodziowe, ale ubywa tych najgroźniejszych. W środę (14.02) stacja informowała, że rzeki zaczynają opadać, a stacji z przekroczeniami jest już coraz mniej.

Mimo, że obszar Wisły czy Odry nadal przekracza przyjętą normę, to mieszkańcy mogą już powoli odliczać dni do stabilizacji. Specjaliści z Instytutu zaznaczają, że spodziewane jest przemieszczanie się fali wezbraniowej, a później stopniowa stabilizacja.

Sprzyja ku temu przewidywana pogoda. Według IMGW w kolejnych dniach czeka nas mniej opadów, a dzięki temu rzeki będą mogły powoli wracać do koryt.

W kolejnym tygodniu czekają nas ciepłe i mniej wilgotne dni, niż ostatnie. Większe opady spodziewane są wyłącznie w weekend. W tym czasie na rzekach pojawią się niewielkie wahania w aktualnych strefach - informują eksperci z Instytutu.

Przypomnijmy, że największa współcześnie powódź w Polsce miała miejsce w 1997 roku. Powódź Tysiąclecia doprowadziła do strat na poziomie około 12 miliardów złotych.

Autor: MAL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić