Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Prognoza pogody na lato. Czegoś takiego jeszcze nie było

319

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przedstawiło przewidywania na temat letniej aury. Meteorolodzy szykują się na pogodę, jakiej o tej porze roku u nas nie było. Czego dokładnie powinniśmy się spodziewać w letnich miesiącach?

Prognoza pogody na lato. Czegoś takiego jeszcze nie było
Większość Europy, w tym Polska, otrzymała rangę 1 i 2 od ECMWF, co oznacza, że średnia temperatura powietrza będzie najwyższą prognozowaną w kwietniu na całe lato w latach 2017-2024. (Twitter)

Za nami dziesięć rekordowo ciepłych miesięcy. Każdy z nich był najcieplejszym w historii pomiarów. Wiele wskazuje, że ciąg rekordowo ciepłych miesięcy jeszcze się nie skończy. Nie zmieni tego nawet słabnące i zanikające El Niño. Takie stwierdzenie potwierdzają najnowsze modele zaprezentowane przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).

W najnowszym modelu większość Europy, w tym także Polska otrzymały rangę 1 i 2. Portal twojapogoda.pl wyjaśnia, że średnia temperatura powietrza będzie "najwyższą prognozowaną w kwietniu na całe lato w latach 2017-2024". Anomalia w naszym kraju ma wynieść od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza powyżej normy z okresu 1993-2016.

Niestety, może się okazać, że anomalia będzie jeszcze wyższa od tej, prognozowanej przez ECMWF. Skąd taki wniosek? Aż w 5 z 7 okresów letnich było cieplej, niż wskazywały na to kwietniowe modele.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dubaj pod wodą. Ulice zamieniły się w rwące potoki

Optymizmem nie napawa również to, że kwiecień rozpoczął się u nas wyjątkowo wysokimi temperaturami. W południowej części kraju temperatura dobijała do 30 stopni Celsjusza. Modele wskazujące, że czeka nas temperatura wyższa od normy, nie oznacza, że będziemy mieli temperatury sięgające 40 stopni, choć i tego nie da się wykluczyć. Może to oznaczać, że fale upałów będą częstsze i będą trwały dłużej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Swoją letnią prognozę pogody zaprezentowało także IMGW

Prognozy Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej pokrywają się z modelami europejskimi. W eksperymentalnej prognozie na czerwiec, lipiec i sierpień meteorolodzy IMGW wskazują, że temperatury będą wyższe niż w poprzednich latach. Lato będzie gorące — skomentował w rozmowie z "Faktem" Grzegorz Walijewski, hydrolog i synoptyk IMGW.

W czerwcu na obszarze całego kraju IMGW przewiduje temperatury wyższe od normy 1991-2020. Temperatura wyższa od średniej prognozowana jest także na lipiec i sierpień. Opady mają mieścić się w normie wieloletniej we wszystkich wskazanych miesiącach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić