To będzie zima stulecia?! Eksperci już wiedzą

89

Choć do zimy zostało jeszcze trochę czasu, to niektórzy już zastanawiają się, czy należy być gotowym na siarczyste mrozy i intensywne śnieżyce. Pojawiły się pierwsze przewidywania. Niestety, zapowiedzi ekspertów nie są optymistyczne.

To będzie zima stulecia?! Eksperci już wiedzą
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Wirtualna Polska, powołując się na opinie amerykańskich synoptyków z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), donosi, że w kolejnych miesiącach na pogodę na świecie wpływać będzie zjawisko określane mianem El Nino.

Co to oznacza w praktyce? El Nino to sformułowanie, które jest używane przez ekspertów wtedy, gdy temperatura na powierzchni wody Oceanu Spokojnego jest ponadprzeciętnie wysoka.

Maksimum temperatury tym razem ma przypaść na miesiące zimowe. Pogodowi specjaliści uważają, że bardzo mocno wpłynie to na zimę 2023/2024 w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Karolina Gilon schudła 9 kilogramów! Czy boi się efektu jo-jo?

Zima w Europie ma się charakteryzować temperaturami przewyższającymi normy na południu oraz wschodzie kontynentu. Niższe wskazania mają być odnotowywane na zachodzie oraz północy. W południowej i środkowej części Europy - a zatem również w Polsce - zima może obfitować w opady.

IMGW zapowiada. Taka będzie zima

Przewidywaniami w kontekście zimy 2023/2024 podzielił się również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zapowiedzi polskich ekspertów potwierdzają ustalenia specjalistów z USA.

Mapy opracowane przez IMGW wskazują na to, że na początku zimy (w grudniu) w całej Polsce suma opadów najprawdopodobniej kształtować się będzie powyżej normy wieloletniej.

Synoptycy uważają także, iż temperatura powietrza ma się mieścić w zakresie norm wieloletnich. W tym miejscu warto odnotować, że eksperci nie wykluczają możliwości wystąpienia okresów silnych mrozów. Bardzo niskie temperatury mogą być związane z napływem chłodnego, północnego powietrza. Generalnie zima może dać nam w kość.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić