Albert Kamiński| 

Dżihad zamiast teorii ewolucji w tureckich szkołach

20

Nowy program nauczania w tureckich szkołach nie tylko nie podejmuje kwestii teorii ewolucji, ale także wprowadza pojęcie dżihadu jako ducha patriotycznego.

Dżihad zamiast teorii ewolucji w tureckich szkołach
(Getty Images, Chris McGrath)

Dżihad zyskał nowe znaczenie w zmienionym programie. Turecki minister edukacji Ismet Yilmaz mówi, że dżihad ma wydźwięk patriotyczny. W takiej formie będzie on nauczany na lekcjach podstaw religii. Ma to na celu wyeliminowanie obecnych dotąd rzekomo sprzecznych idei.

Prawdziwym znaczeniem dżihadu jest kochanie swojego narodu - powiedział Yilmaz.

Na nowy program zareagował prezes związku nauczycieli. Decyzje uznał jako zmiany w niewłaściwym kierunku i próbę unikania "pokolenia, które zadaje pytania". Sam program ma obowiązywać już od roku szkolnego 2017/2018 - podaje "Independent".

Zobacz także: Zobacz też: Wprowadzą karę śmierci? Turcy popierają pomysł

Już wcześniej była mowa o usunięciu z programu teorii Darwina. Według tamtejszej minister edukacji, jest ona powyżej możliwości poznawczych uczniów. Zdecydowano się zatem, by nauczano o niej dopiero na studiach.

Islamizacja w Turcji postępuje powoli od lipca ubiegłego roku. Po nieudanym puczu dziesiątki tysięcy osób, powiązanych rzekomo z puczystami, znalazło się w aresztach. Prezydent Recep Tayyip Erdogan już w przeszłości mówił o potrzebie wzbudzenia "pobożnego pokolenia". Jak widać, słowa wprowadza w czyn.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o Turcji?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić