Jest nowy rekord temperatury w czerwcu. Wiadomo, gdzie padł
W Słubicach w sobotę (27 czerwca) padł nowy rekord temperatury - aż 38,9 stopnia Celsjusza. Jak podaje TVN 24, jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w czerwcu w Polsce.
Jak podaje TVN 24, w Słubicach padł rekord jeśli chodzi o temperaturę w czerwcu w Polsce. Według wstępnych wyliczeń w sobotę (27 czerwca) w tym przygranicznym mieście odnotowano 38,9 st. Celsjusza. Wynik ten będzie jeszcze poddany weryfikacji.
"W Słubicach odnotowano dziś temperaturę 38,9°C, ustanawiając nowy rekord maksymalnej temperatury dla czerwca w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. To oznacza, że nigdy wcześniej w czerwcu w Polsce nie zmierzono tak wysokiej temperatury" - podało IMGW na Facebooku.
Informację o nowym rekordzie temperatury w czerwcu potwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Duniec, dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB.
Dotychczasowy rekord, jeśli chodzi o temperatury w czerwcu, wynosił 38,3 st. Celsjusza. Wartość taka była odnotowana kilka razy. W 2019 r. w Cebrze (woj. dolnośląskie) i Radzyniu (woj. lubuskie) oraz w 2022 r. w Słubicach (woj. lubuskie).
Upały w Polsce. Alerty w całym kraju
Według prognoz niedziela będzie jeszcze gorętsza. To oznacza, że wysoce prawdopodobne jest, iż zostanie pobity aktualny rekord w historii pomiarów w Polsce. Przypomnijmy, że najwyższą temperaturę stwierdzono 29 lipca 1921 r.. W Prószkowie (woj. opolskie) pomiary wykazały 40,2 st. Celsjusza.
Ze względu na upał praktycznie w całej Polsce obowiązują alerty IMGW. Nie licząc Pomorza Gdańskiego, Mazur i północnych krańców Podlasia, a także powiatu tatrzańskiego, wszędzie obowiązuje trzeci stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Na wymienionych obszarach jest to stopień drugi. W niedzielę wedle prognoz IMGW termometry mogą wskazać nawet 41 stopni Celsjusza. Upały mają potrwać co najmniej do poniedziałku.
W związku z ekstremalną pogodą służby apelują o pozostanie w domach, mieszkaniach lub zacienionych miejscach od rana do późnych godzin popołudniowych. Wskazane jest spożywanie dużej ilości wody. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawać przez dłuższy czas na słońcu. Należy również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.