Nietypowe odkrycie. Odnaleziono perfumy sprzed 2 tys. lat

1

W jednym z miast w Hiszpanii doszło do nietypowego odkrycia. W ręce naukowców trafiły perfumy z czasów starożytności. Zawartość znalezionego flakoniku została poddana badaniom.

Nietypowe odkrycie. Odnaleziono perfumy sprzed 2 tys. lat
W ręce naukowców trafiły perfumy z czasów starożytności (Pixabay, Twitter, @Fac_CienciasUCO, dimitrisvetsikas1969)

Flakonik perfum został odkryty w 2019 r. przez naukowców z Uniwersytetu w Kordobie. Wówczas w dzisiejszym mieście Carmona, niedaleko Sewilli w Hiszpanii prowadzone były prace renowacyjne.

Odnaleziono tam podziemne przejście, które okazało się być rzymskim mauzoleum. Zdaniem naukowców grobowiec jak i zgromadzone w nim przedmioty wskazywały, że miejsce pochówku należało do zamożnej rodziny.

Z przekazanych informacji wynika, że znaleziono tam trzy kobiety oraz trzech mężczyzn. Osoby te zostały skremowane, a kości umieszczono w szklanych lub kamiennych urnach.

Znaleziony flakonik z perfumami był doskonale zamknięty

W grobowcu znajdowały się również liczne przedmioty związane z rzymskimi rytuałami pogrzebowymi. W jedna z urn dorosłej kobiety w wieku od 30 do 40 lat odnaleziono trzy bursztynowe koraliki i małą kwarcową buteleczkę z perfumami.

Była ona doskonale zamknięta, gdyż zatyczka w formie korka wykonana była z dolomitu. Z kolei za uszczelnienie służył bitum, czyli mieszanina substancji organicznych stałych lub ciekłych o dużej lepkości.

Dlatego substancja, która znajdowała się w środku przetrwała 2 tys. lat.

Analiza perfum

Naczynie zostały poddane szczegółowej analizie. Warto podkreślić, że zbadano nie tylko flakonik, ale także korek oraz zawartość.

Wyniki wskazują na obecność paczuli, czyli olejku eterycznego pozyskiwanego z rośliny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić