19-latka usłyszała smutną diagnozę. "Ogromny punkt zwrotny w moim życiu"

2

U 19-letniej bramkarki Manchesteru United Safii Middleton-Patel zdiagnozowana autyzm. Młoda zawodniczka udzieliła obszernego wywiadu "Daily Mail", w którym opowiedziała o tym, jak choroba wpływa na jej życie i codzienne treningi z pierwszym zespołem.

19-latka usłyszała smutną diagnozę. "Ogromny punkt zwrotny w moim życiu"
Na zdjęciu: Safia Middleton-Patel (Licencjodawca, Instagram Safia Middleton-Patel)

Safia Middleton-Patel jest obecnie rezerwową bramkarką Manchesteru United. 19-latka zadebiutowała też w reprezentacji Walii i wystąpiła w towarzyskim meczu z Filipinami.

Jak relacjonowała w rozmowie z "Daily Mail" niedługo po tym spotkaniu przeżyła załamanie nerwowe. Młoda piłkarka nie mogła uporać się ze swoim stanem psychicznym, dlatego zdecydowała się na wizytę u specjalisty. Diagnoza lekarzy nie pozostawiła wątpliwości - Middleton-Patel zmaga się z autyzmem.

To był ogromny punkt zwrotny w moim życiu. Nie zrozum mnie źle, to było emocjonalnie wyczerpujące, a kiedy otrzymałam diagnozę, zastanawiałam się "co mam dalej robić?". Zrozumiałam, że mam etykietę, ale to tak naprawdę mnie nie definiuje. To było dla mnie naprawdę trudne, ponieważ przez całe życie myślałam, że jestem normalna, ale w rzeczywistości jestem zupełnie inna i inaczej postrzegam życie" - mówiła dziennikarzom "Daily Mail"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pachniało niespodzianką w Toruniu. Skończyło się demolką

Diagnoza wpłynęła na wydajność treningów młodej bramkarki. Middleton-Patel przyznała, że w przeszłości miewała problemy ze zrozumieniem instrukcji swoich trenerów i nie potrafiła sobie wyobrazić, jak ma wyglądać konkretne ćwiczenie. Gdy okazało się, że 19-latka zmaga się z autyzmem, zmieniono tryb zajęć tak, by dziewczyna mogła w pierwszej kolejności zobaczyć, jak mają wyglądać ich poszczególne elementy.

Mary Earps i Phallon Tullis-Joyce (pozostałe bramkarki Manchesteru United - przyp. red). najpierw wykonują ćwiczenie. Mogę je zobaczyć, zrozumieć, a potem wykonać. Czasami nawet lepiej jest dla mnie wyjść z mojej strefy komfortu i samej wykonać ćwiczenia. Nieraz sprawia mi to problem, ale wszyscy to rozumieją, więc mogę trenować bez pośpiechu - opowiadała

Safia podkreśla, że po otrzymaniu diagnozy otrzymała wielkie wsparcie od całego zespołu. Formą terapii okazały się dla niej popularne klocki Lego. Z jej inicjatywy powstał klub skupiony wokół tej aktywności.

Kiedy usłyszałam diagnozę, przestraszyłam się tylko tego, że ludzie postrzegają mnie inaczej. Wcale tak nie było. Założyliśmy LEGO Club, traktowałam go jako metodę uspokajającą. Kiedy idę na trening, wiem, że zostanę dobrze potraktowana. Po prostu akceptują mnie taką, jaką jestem - relacjonowała.

Middleton-Patel przekazała też "Daily Mail", że chce wspierać inne osoby, które zmagają się z autyzmem. W tym celu planuje otwarcie mówić o swoim stanie, a także zwalczać szkodliwe stereotypy związane z tą przypadłością.

Ludzie mówią "nie jesteś autystyczna, nie wyglądasz na autystyczną", ale autyzm nie ma jednej formy. Wiele osób nie słucha i nie chce zrozumieć. Słuchają tylko stereotypów, które staram się przełamywać - podkreślała.
Autor: AHU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić