FIFA podjęła decyzję ws. odszkodowań. Duża kontrowersja

11

Podczas budowy stadionów i przygotowań do mundialu w Katarze zginęło ponad sześć tysięcy pracowników z takich państw jak Indie, Bangladesz czy Nepal. Pojawiły się doniesienia, że migrantom zarobkowym zostaną wypłacone odszkodowania. FIFA podjęła decyzję w tej sprawie.

FIFA podjęła decyzję ws. odszkodowań. Duża kontrowersja
Gianni Infantino (z lewej) jest krytykowany (GETTY, Richard Heathcote)

Powierzenie Katarowi organizacji mistrzostw od początku wzbudzało kontrowersje. Nie brakowało głosów, że FIFA przyjmowała łapówki, aby przyznać turniej temu państwu. Ponadto w trakcie budowy infrastruktury zginęło kilka tysięcy pracowników, głównie z takich krajów jak Indie, Nepal, Bangladesz czy Sri Lanka. Nie przestrzegano tam zachodnich zasad bezpieczeństwa, ponadto problemem były wysokie temperatury. Robotników wielu określiło mianem "współczesnych niewolników".

Ze względu na to, że Katar jest krajem muzułmańskim, przyjezdni musieli stosować się do restrykcyjnych zasad. Dotyczyły one m.in. stroju czy spożywania alkoholu. Dla przykładu - kobietom i mężczyznom nie wolno odsłaniać kolan i ramion, natomiast tuż przed rozpoczęciem mundialu wycofano się ze sprzedaży alkoholowego piwa na stadionach.

Ogromna krytyka FIFA. Co z odszkodowaniami?

Z dużą krytyką musi zmierzyć się FIFA oraz jej szef Gianni Infantino. Złożyły się na to m.in. niefortunne wypowiedzi - podczas jednej z konferencji Infantino mówił, że wie, jak to jest być prześladowanym, bo... w młodości był rudy. Przyznał także, że z radością zabrałby turniej do Korei Północnej. Wpadek było znacznie więcej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: po awansie wyszli na ulice. Szalone sceny w Holandii

Portal sportbible.com poinformował o kolejnej wpadce FIFA. Choć mundial w Katarze przynosi rekordowe zyski, nie zostanie utworzony fundusz na odszkodowania dla imigrantów zarobkowych, którzy pracowali przy organizacji mundialu.

W grę wchodziła ogromna kwota. Mówiło się, że fundusz miał opiewać na 360 mln funtów (blisko 2 miliardy złotych). Zyski z mundialu mają wynieść 17 razy tyle!

FIFA odpowiada, że współpracuje już z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO). Toczą się rozmowy na temat budowy centrum pomocy pracownikom migrującym. Kwestią odszkodowań ma się z kolei zająć Fundusz Wsparcia i Ubezpieczeń Pracowników utworzony przez katarski rząd w 2018 roku.

Zapewnienie rekompensaty pracownikom, którzy dali tak wiele, aby turniej się odbył, oraz podjęcie kroków, aby takie nadużycia nigdy się nie powtórzyły, mogły stanowić ważny punkt zwrotny w zobowiązaniu FIFA do poszanowania praw człowieka - mówiła Agnes Callamard, sekretarz generalna Amnesty International.

Mistrzostwa świata potrwają do 18 grudnia. Reprezentacja Polski zakończyła swój udział w turnieju w 1/8 finału. W niedzielę Biało-Czerwoni przegrali z Francją 1:3.

Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić