Jak on to zrobił?! Kosmiczny rzut na zwycięstwo w polskiej lidze

0

Nieprawdopodobny przebieg miała końcówka meczu Energa Basket Ligi pomiędzy MKS Dąbrowa Górnicza a Abramczyk Astorią Bydgoszcz. Wydawało się, że o wszystkim decydować będzie dogrywka. Kosmicznym rzutem niemal z połowy boiska popisał się w ostatniej sekundzie Gerry Blakes.

Niesamowity rzut Gerry'ego Blakesa (YouTube, Energa Basket Liga)

Ostatnia, trzydziesta kolejka rundy zasadniczej Energa Basket Ligi miała ogromne znaczenie dla układu tabeli. Do samego końca trwała walka o miejsca 3-9, a także utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Korespondencyjny pojedynek o ligowy byt toczyły ze sobą drużyny z Kujawsko-Pomorskiego - Twarde Pierniki Toruń oraz Abramczyk Astoria Bydgoszcz.

Rywalizacja długo układała się po myśli bydgoszczan. Prowadzili w swoim meczu w Dąbrowie Górniczej, natomiast ich rywale zza miedzy przegrywali we własnej hali z GTK Gliwice.

W końcówce sytuacja zaczęła się jednak komplikować. Gospodarze doprowadzili do wyrównania 89:89. Później przy piłce znaleźli się goście. Rzutu z dystansu nie trafił Mike Smith. Do końca pozostało pięć sekund.

Bydgoszczanie nie zdołali popełnić faulu taktycznego. Na szalone rozwiązanie zdecydował się Gerry Blakes. Zawodnik z Dąbrowy Górniczej, mając obok siebie dwóch rywali, oddał rzut niemal z połowy boiska. Trafił równo z syreną.

MKS Dąbrowa Górnicza zwyciężyła 92:89 i stało się jasne, że Abramczyk Astoria spadnie z ligi. Kilka minut później ostatecznie bydgoszczan pogrzebały Twarde Pierniki, które wygrały z GTK Gliwice 96:89.

W całym meczu Gerry Blakes grał jak z nut. Zdobył 30 punktów w ciągu 32 minut. Trafił 10 na 15 rzutów z gry, w tym 2 na 4 z dystansu. Dołożył do tego 5 zbiórek i asystę.

Osiem najlepszych ekip tego sezonu zagra teraz w fazie play-off. Ta rozpocznie się już w sobotę 6 maja. Tytułu broni WKS Śląsk Wrocław.