Kłótnia Świątek z sędzią. "Pokaż mi taki przepis"

41

Nie brakowało nerwów w ćwierćfinałowym meczu Igi Świątek na US Open 2022. W trakcie jednego z gemów Polka nie potrafiła zrozumieć decyzji arbitra i w mocnych słowach powiedziała, co o tym myśli. Spięcie nagrały kamery.

Świątek wyjaśnia z sędzią sporną sytuację. (YouTube)

Sporo obaw o formę Igi Świątek towarzyszyło kibicom przed rozpoczęciem US Open 2022. Polka bowiem nieco obniżyła swoją formę i nie imponowała już tak grą, jak w pierwszej połowie roku, gdy wygrała 37 kolejnych spotkań i 6 turniejów z rzędu, w tym wielkoszlemowy Roland Garros.

Przed US Open 2022 Polka w czterech kolejnych turniejach odpadała przed półfinałem. Najpierw jej seria 37 kolejnych wygranych została zatrzymana w III rundzie Wimbledonu. Później liderka światowego rankingu przegrała ćwierćfinał na swojej ulubionej mączce w Warszawie, a potem - już za oceanem - odpadała na etapie 1/8 finału w Toronto i Cincinnati.

Okazało się jednak, że obawy o formę Polki były zdecydowanie przedwczesne. W samym Nowym Jorku 21-latka czuje się bardzo dobrze. Może nie gra aż tak dobrze jak wiosną, ale jest bardzo skuteczna i w drodze do półfinału turnieju straciła tylko jednego seta.

W środową noc czasu polskiego nasza reprezentantka wygrała 6:3, 7:6 z Amerykanką Jessicą Pegulą i po raz pierwszy w karierze jest w najlepszej czwórce singlowego US Open. Mimo że mecz z Pegulą zakończył się w dwóch setach, w trakcie pojedynku nie brakowało emocji, również tych negatywnych.

US Open 2022. Kłótnia Igi Świątek z sędzią

Do spięcia Igi Świątek z sędzią głównym pojedynku Kaderem Nounim doszło przy stanie 2:2 w drugiej partii. W tym gemie Polka nie wykorzystała trzech break pointów. Przy przewadze rywalki raszynianka odeszła na bok kortu, by wytrzeć spocone ciało ręcznikiem.

Arbiter zdecydował, że Polka przez to nie jest gotowa do gry (a rywalka już tak) i przyznał jej ostrzeżenie. Taka decyzja sędziego zdenerwowała liderkę rankingu. Podeszła do stołka arbitra, by wyrazić swój sprzeciw.

Chwilę później, gdy zdekoncentrowana przegrała tego gema, 21-latka krzyknęła do sędziego: "Pokaż mi ten przepis", nadal nie mogąc pogodzić się z ostrzeżeniem. Całą sprzeczkę nagrały kamery (zobaczycie ją na po naciśnięciu na materiał):

Ostatecznie cała sytuacja nie wpłynęła na końcowy wynik, ale kosztowała Polkę trochę nerwów. Teraz Świątek czeka jeszcze większe wyzwanie, czyli mecz półfinałowy w US Open, w którym jej przeciwniczką będzie mocna Białorusinka Aryna Sabalenka. Początek meczu o 1:00 w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Transmisja w Eurosporcie.