Kosmiczne koszty organizacji igrzysk. Pękła kolejna granica

2

W 2026 roku gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich będzie Mediolan oraz Cortina d’Ampezzo. Do imprezy jeszcze niespełna cztery lata, a koszty organizacji nadal rosną.

Kosmiczne koszty organizacji igrzysk. Pękła kolejna granica
Rosną koszty organizacji igrzysk (Photo by Maja Hitij/Getty Images) (GETTY, Maja Hitij)

Kiedy w 2019 roku ogłoszono, że Mediolan i Cortina d'Ampezzo zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku, szacowano, że koszty imprezy wyniosą około 1,5 miliarda dolarów.

Trzy lata później sytuacja ma się zupełnie inaczej. Jak donosi włoska gazeta "Il Fatto Quotidiano", pewne jest już, że koszty organizacji kolejnych zimowych igrzysk wyniosą ponad 2 miliardy euro.

Dziennikarze gazety informują, że olbrzymia kwota została rozłożona na dwie części. 284 miliony euro to kwota, która nie podlega żadnemu odroczeniu. Zdecydowanie wyższa kwota, oscylująca w granicach 1,9 miliarda euro, przeznaczona jest na infrastrukturę - nie tylko sportową. Jej pewną część będzie można odroczyć.

Jak informuje "Il Fatto Quotidiano", ze względu na rosnące koszty, włoski parlament pracuje obecnie nad zatwierdzeniem pożyczki w wysokości 400 milionów euro na organizację igrzysk. Część włoskich polityków mocno niepokoi się ogromnym kosztem tej imprezy. Niektórzy wprost twierdzą, że nie ma na to wystarczających środków.

Winą za tak ogromny wzrost obarcza się wszechobecną inflację. Ceny materiałów zdrożały na całym świecie, a to mocno odbija się na budżecie organizatorów igrzysk.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 odbędą się od 6 do 22 lutego 2026 roku, a następnie rozegrane zostaną Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie (od 6 do 15 marca 2026).

Decyzja o wyborze włoskiej kandydatury podjęta została w czerwcu 2019 r. w Lozannie -podczas zgromadzenia członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Spośród 82 delegatów uprawnionych do głosowania, 47 poparło Mediolan i Cortinę. 34 postawiło na projekt zaprezentowany przez Szwedów.

Zobacz także: Zrobił to w stylu Messiego! Gol, że palce lizać (wideo)
Autor: PSW
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić