Nieprawdopodobny wyczyn Djokovicia. Pierwsza taka sytuacja od 73 lat

7

Novak Djoković po raz siódmy w karierze, a czwarty z rzędu zwyciężył w Wimbledonie. Serb zgarnął swój 21. wielkoszlemowy tytuł - więcej ma tylko Rafael Nadal (22). W finale Djoković pokonał Nicka Kyrgiosa, choć po pierwszym secie to Australijczyk był nieznacznie bliżej triumfu. Na londyńskich kortach doszło niespotykanej wręcz sytuacji. Ostatni raz coś takiego widziano w... 1949 roku.

Novak Djoković zwyciężył w Wimbledonie po raz siódmy (PAP, PAP/EPA/NEIL HALL)

Novak Djoković powoli wyrasta na króla Wimbledonu. Wygrał 7 z 17 edycji, w których wziął udział, a jego bilans meczów w Londynie to niebotyczne 86 wygranych, przy zaledwie 10 porażkach.

W tegorocznym finale zmierzył się z Nickiem Kyrgiosem. Australijczyk wygrał pierwszego seta, ale później faworyt wskoczył na właściwe tory i odwrócił losy rywalizacji. O swoim rywalu wypowiadał się w samych superlatywach.

Nick, wrócisz do finału nie tylko w Wimbledonie, ale też zagrasz o tytuł w innych dużych imprezach. Nick ma wielki talent i za nim niesamowity turniej. Nie myślałem, że kiedyś powiem o nim tyle miłych słów - mówił Djoković po zakończeniu finału.
Trudno mi odnaleźć odpowiednie słowa, aby oddać, jak dużo znaczy dla mnie trofeum w Wimbledonie. Kiedy miałem 4,5 roku, mieszkałem z rodzicami w górach i tam obejrzałem w telewizji zwycięstwo Pete'a Samprasa w 1992 roku. Już jako dziecko marzyłem o grze tutaj. To był mój pierwszy tenisowy obraz w głowie - dodał.

Djoković zapowiedział jednocześnie, że wypełni zakład. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zwycięzca ma zaprosić pokonanego na obiad.

Novak Djoković zachwycił. Co za statystyka!

Novak Djoković nie miał łatwej przeprawy podczas tegorocznej edycji Wimbledonu. Kolejno w ćwierćfinale, półfinale oraz finale przegrywał pierwszego seta i musiał gonić wynik.

Najtrudniejsza była dla niego przeprawa z Jannikiem Sinnerem. W tym przypadku Włoch prowadził już 2:0 w setach. Później jednak zdołał urwać zaledwie siedem gemów w trzech kolejnych partiach.

Serb dokonał wielkiej rzeczy. Został pierwszym zawodnikiem w erze open (od 1968 roku), który zwyciężył w turnieju tracąc pierwszego seta od ćwierćfinału do finału.

Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w Londynie w... 1949 roku. Aż 73 lata temu tej sztuki dokonał Ted Schroeder.