aktualizacja 

Serwetka za 350 tys. euro? Ma związek z Messim

1

Pamiątki związane z najlepszymi piłkarzami świata potrafią osiągać ogromne ceny. Najlepszym na to dowodem jest serwetka, którą w 2000 roku podpisał 13-letni wówczas Leo Messi. Wiele wskazuje na to, że cenny przedmiot zostanie sprzedany za niewyobrażalną kwotę.

Serwetka za 350 tys. euro? Ma związek z Messim
Na zdjęciu Lionel Messi. W ramce słynna serwetka (Licencjodawca, BarcaStuff, Getty Images, Twitter, Yasser Bakhsh)

Historia słynnej serwetki zaczyna się 14 grudnia 2000 roku. To wtedy w jednej z barcelońskich restauracji ważyły się losy przyszłości futbolu. Na dostępnym pod ręką kawałku papieru sformułowano krótkie oświadczenie, które zobowiązało 13-letniego wówczas Messiego do zostania piłkarzem "Dumy Katalonii". Prowizoryczny dokument sporządził sekretarz techniczny klubu Carles Rexach.

14 grudnia 2000 roku w Barcelonie, w obecności panów Minguelli i Horacio, Carles Rexach, sekretarz techniczny FC Barcelony, zobowiązuje się na własną odpowiedzialność i pomimo niektórych przeciwnych opinii do podpisania kontraktu z Lionelem Messim, pod warunkiem, że dotrzymamy uzgodnionych kwot - napisano, a na serwetce znalazły się podpisy wszystkich wymienionych z Leo Messim włącznie.

Przypomnijmy, że dołączenie nastoletniego Argentyńczyka do FC Barcelony długo stało pod wielkim znakiem zapytania. 13-letni Messi zachwycał już techniką i umiejętnościami piłkarskimi, ale część pracowników klubu martwiła się jego niskim jak na ten wiek wzrostem. Ostatecznie młody Lionel został piłkarzem "Barcy", a następnie przeszedł terapię hormonalną, która częściowo zniwelowała różnicę w warunkach fizycznych z jego rówieśnikami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: Harry Kane, jako człowiek wielu talentów

Słynna serwetka znalazła się potem w posiadaniu Horacio Gaggioli, który pośredniczył w przenosinach Argentyńczyka do Barcelony. W przeszłości zobowiązał się on, że odda cenną pamiątkę do muzeum klubowego. Hiszpańska gazeta "La Vanguardia" donosi jednak, że Gaggiola zmienił swoją decyzję i przekazał serwetkę pracownikom prestiżowego domu aukcyjnego Bonhams.

Według dziennikarzy z Półwyspu Iberyjskiego jej cena wywoławcza wyniesie zawrotną kwotę 350 tys. euro, czyli około 1,5 miliona złotych. Wstępne szacunki wskazują, że może zostać ostatecznie sprzedana nawet za 500 tys. euro (ponad 2,167 mln złotych). Aukcja ma zostać przeprowadzona między 18 a 27 marca.

Informacje o planowanej aukcji potwierdzili również pracownicy Bonhams. "La Vanguardia" cytuje wypowiedź Iana Ehlinga, który pełni rolę szefa działu książek i rękopisów w nowojorskiej placówce domu aukcyjnego.

To jeden z najbardziej ekscytujących przedmiotów, z jakimi miałem do czynienia. Tak, to papierowa serwetka, ale to słynna serwetka, która była świadkiem początku kariery Lionela Messiego. Zmieniła życie Messiego, przyszłość FC Barcelony i znacząco przyczyniła się do stworzenia jednych z najwspanialszych momentów w piłce nożnej dla miliardów fanów na całym świecie - mówił podekscytowany Ehling.
Autor: AHU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić