aktualizacja 

Śmiertelnie postrzelił swoją dziewczynę. W tym tygodniu ma zapaść ważna decyzja

3

W 2013 roku Oscar Pistorius śmiertelnie postrzelił swoją dziewczynę Reevy Steenkamp, przez co został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Sportowiec odbył już połowę kary i niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu opuści areszt.

Śmiertelnie postrzelił swoją dziewczynę. W tym tygodniu ma zapaść ważna decyzja
Na zdjęciu: Oscar Pistorius (Getty Images, Pool)

Oscar Pistorius znalazł się w składzie reprezentacji Republiki Południowej Afryki na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że mówimy o niepełnosprawnym zawodniku.

Kariera utalentowanego paralekkoatlety, któremu w pierwszym roku życia (11 miesięcy) amputowano obie nogi rozwijała się bardzo szybko. Jednak zwrot nastąpił w 2013 roku, kiedy to 36-latek dopuścił się zbrodni.

14 lutego Pistorius został zatrzymany przez policję i oskarżony o zabicie swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. Sportowiec tłumaczył się tym, że pomylił ukochaną z włamywaczem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: kapitalny "centrostrzał" w Bytomiu. Po nim poszli za ciosem

Uznany winnym morderstwa paralekkoatleta został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Odliczono mu jednak 19 miesięcy, które spędził w więzieniu przed zakończeniem procesu.

Z uwagi na to, że Południowoafrykańczyk odbył połowę kary postanowił złożyć wniosek o zwolnienie warunkowe. Sąd jednak odrzucił prośbę Pistoriusa, ponieważ miał nie przekroczyć minimalnego okresu aresztowania, gwarantującego wyjście na wolność.

Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny. Ten orzekł, że w marcu 36-latek odbył połowę kary i ma możliwość ubiegania się o przedwczesne zwolnienie. Agencja Associated Press donosi, że sąd popełnił błąd.

Przy rozpatrywaniu wniosku nie wzięto pod uwagę okresu, w którym Pistorius złożył apelację od wyroku morderstwa. Wówczas ten był ponownie rozpatrywany, a czas ten jest ważny z perspektywy prośby wystosowanej przez sportowca.

Tym samym paralekkoatleta miał wówczas możliwość wnioskowania o opuszczenie aresztu. Z tego powodu jeszcze w tym tygodniu dojdzie do rozprawy, która zadecyduje o jego przyszłości. O wszystkim zadecyduje Trybunał Konstytucyjny.

W swojej karierze Pistorius zdobył wiele tytułów. Osiem razy zgarnął medal na igrzyskach paraolimpijskich, a w dodatku ma także dwa srebrne krążki mistrzostw Afryki.

Autor: JFO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić