Świątek zrobiła to jako pierwsza. Seria Polki rzuca na kolana

13

Iga Świątek niezmiennie imponuje. Polka w wieku 21 lat dokonała rzeczy, której wcześniej nie udało się wielu doświadczonym i utytułowanym tenisistkom. A jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.

Na zdjęciu: Iga Świątek EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Deszcz przeszkodził Idze Świątek w tym, aby w poniedziałek zmierzyć się z Donną Vekić w walce o ćwierćfinał turnieju WTA 1000 w Rzymie. To udało się jednak bez większych problemów we wtorek, a liderka światowego rankingu bardzo dobrze zaprezentowała się w starciu z Chorwatką. Triumfowała 6:3, 6:4.

W ten sposób przedłużyła swoją kapitalną serię w Rzymie. Wygrała swój 23. i 24. set z rzędu na kortach Foro Italico. To najlepszy wynik od czasu, kiedy na tym turnieju wprowadzono statystyki, a więc od 1969 roku.

Dotychczas żadna inna zawodniczka nie zanotowała takiej serii jak Świątek. Poprzedni rekord dzierżyła Serena Williams, która między 2012 a 2014 rokiem wygrała 22 sety z rzędu.

Znakomita passa Świątek rozpoczęła się w 2021 roku - od meczu trzeciej rundy z Barborą Krejcikovą. Polka przegrała pierwszego seta, a później wygrała dwa kolejne i awansowała do kolejnej rundy.

Od tamtego czasu, Świątek kolejno pokonała takie tenisistki jak Elina Switolina, Cori Gauff, Karolina Pliskova, Elena-Gabriela Ruse, Wiktoria Azarenka, Bianca Andrescu, Aryna Sabalenka, Ons Jabeur, Anastazja Pawluczenkowa, Lesia Curenko, a także wspomnianą Donnę Vekić.

W ćwierćfinale włoskiego turnieju Świątek zmierzy się z Jeleną Rybakiną. To będzie dla niej prawdziwy sprawdzian i wielkie wyzwanie, bo Polka przegrała z Rybakiną trzy ostatnie mecze, nie wygrywając nawet jednego seta.

Ćwierćfinał Świątek - Rybakina zostanie rozegrany w środę 17 maja 2023. Rozpocznie się nie wcześniej, niż o godzinie 20:30.