Tokio 2020. Decyzja MKOl wywołała skandal. Będzie protest

18

MKOl podjął decyzję, że na igrzyskach olimpijskich w Tokio będzie mogła wystąpić osoba transpłciowa. Laurel Hubbard do niedawna była mężczyzną, ale teraz będzie rywalizować z kobietami. Szykuje się protest.

Tokio 2020. Decyzja MKOl wywołała skandal. Będzie protest
Laurel Hubbard, transpłciowa uczestniczka Igrzysk w Tokio (Getty Images)

W letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio po raz pierwszy w historii osoba, która była mężczyzną, ale teraz identyfikuje się jako kobieta, będzie mogła rywalizować z kobietami. Wywołało to poważny sprzeciw wielu środowisk, również feministycznych. Jak uważa organizacja ACBM, "mamy do czynienia z dopingiem płciowym, poważnie szkodzącym zawodniczkom" - stwierdziła organizacja na swojej stronie internetowej.

Pierwsza transpłciowa uczestniczka igrzysk

Laurel Hubbard (wcześniej Gavin) zdobyła srebrny medal w mistrzostwach świata kobiet w podnoszeniu ciężarów w 2017 r. Hubbard startowała wcześniej w kategorii mężczyzn, ale nie osiągnęła sukcesu porównywalnego z medalem światowym.

W maju 2021 r. ogłoszono, że będzie mogła wystartować w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W związku z tym zdecydowano się zorganizować kampanię pod hasłem "Fair Play dla Kobiet". Jest ona skierowana do MKOl, organizacji sportowych oraz środków masowego przekazu.

Sprzeciw ruchów feministycznych

Organizacja przypomniała, że tylko nieco ponad 100 lat temu kobiety nie miały prawa do udziału w profesjonalnych zawodach sportowych, a obecnie ich udział w sporcie jest znacznie mniejszy od mężczyzn. "Do tego teraz należy dodać przewagę fizyczną przeciwników, z którą nie mogą konkurować pomimo największego wysiłku na treningach" - stwierdziła.

W lipcu 2020 r. ponad 300 sportowców olimpijskich - m.in. Martina Navratilova i Ana Paula Henkel, podpisały apel do władz organizacji sportowej, która zrzesza uczelnie wyższe w USA (NCAA). Chcieli, aby wpłynęli i pozwolili zachować równość szans w sporcie kobiecym. Większość sygnatariuszy wolała pozostać anonimowa w obawie przed oskarżeniami o transfobię.

A może w obawie przed jeszcze gwałtowniejszymi reakcjami - stwierdziła ACBM.

Laurel Hubbard przyszła na świat jako Gavin Hubbard. W 1998 roku tuż po dwudziestych urodzinach Gavin pobił młodzieżowy rekord Nowej Zelandii w dwuboju, podnosząc łącznie 300 kilogramów. Na zmianę płci zdecydował się w 2012 roku. Przyjmował hormony, zmienił imię i zaczął funkcjonować jako kobieta.

Zobacz także: Igrzyska pod znakiem obostrzeń. "Jesteśmy kontrolowani co kilka metrów"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić