o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
BA
|

Tokio 2020. Decyzja MKOl wywołała skandal. Będzie protest

15
Podziel się

MKOl podjął decyzję, że na igrzyskach olimpijskich w Tokio będzie mogła wystąpić osoba transpłciowa. Laurel Hubbard do niedawna była mężczyzną, ale teraz będzie rywalizować z kobietami. Szykuje się protest.

Tokio 2020. Decyzja MKOl wywołała skandal. Będzie protest
Laurel Hubbard, transpłciowa uczestniczka Igrzysk w Tokio (Getty Images)
bECGAkrp

W letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio po raz pierwszy w historii osoba, która była mężczyzną, ale teraz identyfikuje się jako kobieta, będzie mogła rywalizować z kobietami. Wywołało to poważny sprzeciw wielu środowisk, również feministycznych. Jak uważa organizacja ACBM, "mamy do czynienia z dopingiem płciowym, poważnie szkodzącym zawodniczkom" - stwierdziła organizacja na swojej stronie internetowej.

Pierwsza transpłciowa uczestniczka igrzysk

Laurel Hubbard (wcześniej Gavin) zdobyła srebrny medal w mistrzostwach świata kobiet w podnoszeniu ciężarów w 2017 r. Hubbard startowała wcześniej w kategorii mężczyzn, ale nie osiągnęła sukcesu porównywalnego z medalem światowym.

bECGAkrr

W maju 2021 r. ogłoszono, że będzie mogła wystartować w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W związku z tym zdecydowano się zorganizować kampanię pod hasłem "Fair Play dla Kobiet". Jest ona skierowana do MKOl, organizacji sportowych oraz środków masowego przekazu.

Sprzeciw ruchów feministycznych

Organizacja przypomniała, że tylko nieco ponad 100 lat temu kobiety nie miały prawa do udziału w profesjonalnych zawodach sportowych, a obecnie ich udział w sporcie jest znacznie mniejszy od mężczyzn. "Do tego teraz należy dodać przewagę fizyczną przeciwników, z którą nie mogą konkurować pomimo największego wysiłku na treningach" - stwierdziła.

bECGAkrx

W lipcu 2020 r. ponad 300 sportowców olimpijskich - m.in. Martina Navratilova i Ana Paula Henkel, podpisały apel do władz organizacji sportowej, która zrzesza uczelnie wyższe w USA (NCAA). Chcieli, aby wpłynęli i pozwolili zachować równość szans w sporcie kobiecym. Większość sygnatariuszy wolała pozostać anonimowa w obawie przed oskarżeniami o transfobię.

A może w obawie przed jeszcze gwałtowniejszymi reakcjami - stwierdziła ACBM.
bECGAkry

Laurel Hubbard przyszła na świat jako Gavin Hubbard. W 1998 roku tuż po dwudziestych urodzinach Gavin pobił młodzieżowy rekord Nowej Zelandii w dwuboju, podnosząc łącznie 300 kilogramów. Na zmianę płci zdecydował się w 2012 roku. Przyjmował hormony, zmienił imię i zaczął funkcjonować jako kobieta.

Zobacz także: Igrzyska pod znakiem obostrzeń. "Jesteśmy kontrolowani co kilka metrów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECGAkrS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
NIezalezny
2 miesiące temu
No i gdzie sa feministki? A te ryczące z piorunem na twarzy?
Artek
2 miesiące temu
Dwa w jednym..
eol
2 miesiące temu
Brawo MKOL, w tym przypadku to jest oszustwo.
bECGAkrT
iksde
2 miesiące temu
A gdzie kategoria dla brunetow wzrost 177, stopa 44, w pasie 50, niebieskie oczy? Ja tez czuje opresje bo wszyscy sa ode mnie inni. No chyba ze od razu nalezy sie 1szy miejsce.
Karaaa
2 miesiące temu
Ależ podobno o równouprawnienie walczą. Nie ma tu szarości Jak o równość dla wszystkich to dla wszystkich. Hahahaha życzenieowość się zaczyna. "CHCEMY BYŚ RÓWNE ale nie zawsze" To zaczyna być śmieszne. Zaraz zaczną się walki środowisk kobiecych z transami itd. żeby nie włazili z buciorami w ich kobiece sprawy. A Heterycy i środowiska męskie patrz na to i tylko już się śmieją.
Polak
2 miesiące temu
a czy po wygranej takie coś znowu może zmienić płeć? i tak o kółko?
jamci
2 miesiące temu
niech wprowadzą trzecią płeć i niech sobie walczą ze sobą,
jasio
2 miesiące temu
Podpisali się pod protestem anonimowo? :)
Giovanni
2 miesiące temu
Zachęta dla innych chłopaków, to już wkrótce będzie modne.
Toruniak
2 miesiące temu
Oszustwo i tyle. Moze zaraz stwierdzi ze uwaza sie za niepelnosprawnego i wygra wszystko na paraolimpiadzie.. Zasady powiny byc uczciwe
Ozi
2 miesiące temu
A JAKA TO OLIMPIADA BEZ PUBLIKI!!!!!!!! TO JAK CYRK Z PUSTYMI LAWKAMI.
hreben
2 miesiące temu
To może i ja mam szansę - w końcu jestem transpłciową lezbijką! (albo lezbijkiem? Gubię się w tych 256 płciach)
Cycuszki
2 miesiące temu
Wszyscy teraz podrywaja na stronie ZNAMCIE
bECGAkrL
Mac
2 miesiące temu
🤦‍♂️
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić