VDB| 

"Umrę jako Amerykanka". Legendarna zawodniczka zmienia obywatelstwo

51

Oksana Bajuł zapisała się w historii ukraińskiego sportu jako pierwszy sportowiec ze złotym medalem olimpijskim. Wówczas wydawało się, że na zawsze zostanie legendą na Ukrainie. Stało się jednak inaczej, po latach łyżwiarka figurowa postanowiła zmienić obywatelstwo.

"Umrę jako Amerykanka". Legendarna zawodniczka zmienia obywatelstwo
Oksana Baiul (Instagram.com)

Oksana Bajuł była jedną z najlepszych łyżwiarek figurowych w latach 90. O jej klasie świadczą chociażby liczne medale mistrzostw Europy czy złoty medal mistrzostw świata. Jednak w historii sportu zapisała się najmocniej podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Lillehammer (1994 roku), gdzie zdobyła złoty medal.

Był to pierwszy tytuł mistrza olimpijskiego w historii ukraińskiego sportu. Niedługo później łyżwiarka figurowa zakończyła karierę i wydawało się, że będzie czerpać korzyści z tego sukcesu. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej brutalna.

Oksana Bajuł wielokrotnie w mediach skarżyła się, iż jej sukces nie został na Ukrainie odpowiednio doceniony. Dlatego też już w latach 90 postanowiła przenieść się do Stanów Zjednoczonych.

Niedawno jednak nastąpił moment, który przelał czarę goryczy u byłej łyżwiarki figurowej. Na Ukrainie odbywały się huczne uroczystości świętujące 30. rocznicę niezależności Ukrainy, jednak na żadne z wydarzeń nie zaproszono Oksany Bajuł. Była mistrzyni olimpijska poczuła się tym faktem upokorzona.

To spowodowało, iż postanowiła postarać się o obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, a z Ukrainą nie chciała mieć już więcej nic wspólnego. Zresztą cały proces regularnie dokumentowała w swoich mediach społecznościowych.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Robię to. Jestem bardzo podekscytowana. Już czas. Rezygnuję z ukraińskiego obywatelstwa - pisała na Instagramie była Oksana Bajuł.

W ostatnim z wpisów podsumowała swoją życiową historię. Da się z tego wyczytać, iż Ukraina nie była zbyt bliska jej sercu.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Urodziłam się jako Rosjanka, zdobyłam złoto dla Ukrainy, a umrę jako Amerykanka - podsumowała była mistrzyni olimpijska.

Konflikt Oksany Bajuł z Ukrainą trwa od lat. W 2016 roku próbowała pozwać Ukrainę na 50 milionów dolarów za "naruszenie zasady dobrej wiary i uczciwej praktyki biznesowej w ramach zawartej z nim umowy o pracę". Konkretnie chodziło o wykorzystywanie nazwiska, popularności zawodniczki oraz jej informacji biograficznych przez osoby trzecie. Ostatecznie w 2020 roku Sąd Apelacyjny w USA ostatecznie odrzucił pozew.

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: co za zdjęcia! Od byłej sportsmenki trudno oderwać wzrok
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić