aktualizacja 

Ani grosza emerytury, choć należą mu się 4 tys. zł. Powód?

24

Andrzej Gołota ma na swoim koncie medal olimpijski, a to oznacza, że przysługuje mu emerytura sportowa. Jednak z uwagi na to, że mieszka w Stanach Zjednoczonych, nie może na nią liczyć. Nie jest to jednak żaden problem, bo legendarny polski bokser jest zabezpieczony finansowo.

Ani grosza emerytury, choć należą mu się 4 tys. zł. Powód?
25 rocznica ślubu Andrzeja Gołoty i Marioli Gołoty, fot.AKPA (AKPA, Krzemiński Jordan)

W 1988 roku Andrzej Gołota świętował swój pierwszy większy sukces. A był nim brązowy medal wywalczony na igrzyskach olimpijskich w Seulu, w dodatku w wieku zaledwie 20 lat. Rok później zgarnął brązowy krążek mistrzostw Europy, a w 1992 został zawodowym bokserem.

Dzięki temu udało mu się stoczyć 52 walki, z których większość wygrał, ponieważ zanotował 41 udane występy. 33 razy znokautował swoich przeciwników, a pierwszy raz schodził z parkietu pokonany w 1996 roku z uwagi na to, iż został zdyskwalifikowany.

Nigdy nie został mistrzem świata, mimo że miał na to kilka okazji. Po tym, jak w 2014 roku stoczył pokazową walkę pożegnalną z Danielle Nicholsonem, na ring już nie wrócił. Obecnie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Northbrook, gdzie mieszka z żoną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: "Rośniemy". Wyjątkowe chwile w życiu reprezentantki Polski

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o tym, że od 2024 roku wzrośnie emerytura olimpijska. Jednak jak się okazuje nie dotyczy to Gołoty, mimo że ma na swoim koncie medal z igrzysk.

Powód? Do uzyskiwania pieniędzy trzeba być obywatelem polskim i mieszkać na terenie Unii Europejskiej. Gołota spełnia pierwszy warunek, ale drugi już nie. Z tego powodu nie może liczyć na zarobki za swój udany występ w Seulu. A przypomnijmy, że od 2024 roku emerytura olimpijska będzie wynosić 4203,04 złotych brutto (obecnie 3942,81).

Nie jest to jednak problem dla boksera. W końcu za wszystkie stoczone pojedynki udało mu się zarobić ok. 10 milionów dolarów. A sam jego majątek jest nawet większy, ponieważ wraz z żoną zdecydował się na inwestycje. Tym samym nabyli nieruchomości, które trafiły na wynajem.

A sam Gołota pokazuje, że nie ma problemów, by dzielić się pieniędzmi z potrzebującymi. Wielokrotnie już dał o sobie znać, kiedy to z jego strony spore kwoty trafiały na cele dobroczynne.

Autor: JFO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić