Zrobili to! Cała Polska pęka z dumy

96

To wielki dzień dla polskiego sportu. Polska odniosła pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata w Katarze. Biało-Czerwoni pokonali Arabię Saudyjską 2:0. Można mówić o trzech bohaterach tego spotkania: Szczęsnym, Zielińskim i Lewandowskim.

Pierwszy gol Roberta Lewandowskiego na mundialu 2022 (PAP)

"Polacy, nic się nie stało"? Nie tym razem! Po przeciętnej grze polskiej reprezentacji w meczu z Meksykiem oraz sensacyjnym zwycięstwie Arabii Saudyjskiej nad Argentyną wielu kibiców pogrzebało szanse Biało-Czerwonych na wyjście z grupy C. Tymczasem Polska wygrała z Arabią Saudyjską 2:0, pokazując się kibicom z najlepszej strony.

Pierwszą bramkę w 39. minucie strzelił dla Polski Piotr Zieliński. Udaną akcję zaczął Matty Cash, podając do znajdującego się w polu karnym Roberta Lewandowskiego. Kapitan Biało-Czerwonych trzeźwo ocenił swoje szanse i rozsądnie podał do nadbiegającego Piotra Zielińskiego, który strzelił pierwszego gola w tym spotkaniu.

W 45. minucie polscy kibice wstrzymali oddech. Krystian Bielik kopnął Al Shehriego, a sędzia zobaczył powtórkę i odgwizdał rzut karny dla Arabii Saudyjskiej. Saudyjscy kibice już cieszyli się z gola, ale musieli obejść się smakiem, ponieważ polskiej bramki pilnował Wojciech Szczęsny, prezentując się w doskonałej formie i nie dając Saudyjczykom szans na rewanż. Zatrzymał najpierw Al Dawsariego, a potem dobitkę Al Burayka.

Ze Szczęsnym w formie życia Polacy przetrwali podkręcone tempo, które w drugiej połowie spotkania narzucili Saudyjczycy. Polski bramkarz był w stanie zatrzymać piłki, o których przepuszczenie nikt nie mógłby mieć do niego pretensji. Jedną z takich sytuacji była świetna akcja piłkarza Juventusu w 54. minucie, kiedy obronił strzał Al Dawsariego.

Polacy odgryźli się Saudyjczykom chwilę później. Przemysław Frankowski świetnie dorzucił z lewego skrzydła, a Milik uderzył głową, jednak piłka trafiła w poprzeczkę. Chwilę później Lewandowski po wrzutce z prawego skrzydła uprzedził bramkarza, lecz tym razem piłka odbiła się od słupka.

Kapitanowi polskiej drużyny udało się jednak postawić kropkę nad "i" w 82. minucie. Lewandowski przejął piłkę, wykorzystując błąd Al Malkiego i bez problemu pokonał saudyjskiego bramkarza, uderzając płasko obok niego do siatki. Polscy kibice oszaleli, a w oczach szczęśliwego "Lewego" pojawiły się łzy. To pierwszy gol Lewandowskiego w historii jego występów na mistrzostwach świata, a łącznie 77. w reprezentacji. Po zwycięstwie nad Arabią Saudyjską reprezentacja Polski jest liderem grupy C mistrzostw świata!