Dagmara Miętek| 

ChatGPT dla początkujących - jak go włączyć i jak z niego korzystać?

4

ChatGPT z roku na rok zdobywa coraz więcej użytkowników i trudno się temu dziwić. Ułatwia codzienne życie i usprawnia organizację w wielu firmach. Jest darmowy, a korzystanie z niego jest dziecinnie proste. Jak uzyskać dostęp do ChatGPT i jak z niego korzystać?

ChatGPT dla początkujących - jak go włączyć i jak z niego korzystać?
ChatGPT: najważniejsze informacje (Pexels)

ChatGPT - co to jest?

ChatGPT to w ostatnim czasie bardzo popularne narzędzie - korzysta z niego ponad sto milionów użytkowników, a ta liczba wciąż rośnie. Ilość użytkowników robi duże wrażenie - i nic dziwnego; jest to nowatorskie i bardzo pomocne narzędzie.

ChatGPT - stworzony przez amerykańską organizację badawczą OpenAI (założoną przez Sama Altmana, Elona Muska i kilku innych naukowców oraz przedsiębiorców) - koncentruje się na rozwoju sztucznej inteligencji, by jak najlepiej wykorzystać jej potencjał. Twórcy tej sztucznej inteligencji chcą, by była praktyczna, przydatna i bezpieczna dla społeczeństwa.

ChatGPT – jak działa?

ChatGPT nazywany jest również chatbotem i sztuczną inteligencją. Jednak niezależnie od nazwy narzędzie to działa w oparciu o zaawansowany model językowy GPT; służy do udzielania odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania. Mimo tego, że odpowiedzi udziela sztuczna inteligencja, a nie realny człowiek, są one dobrze przygotowane - zazwyczaj poprawne pod względem językowym, merytoryczne i inteligentne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Afera taśmowa z udziałem Marka Belki. Dlaczego w 2014 r. nie było wniosku do Trybunału?

GPT to skrót od nazwy Generative Pre-trained Transformer - modelu językowego i uczenia maszynowego, opartego na architekturze Transformer. Model wykorzystywany jest także w technologii przetwarzania języka naturalnego - Natural Language Processing (NLP). Uczenie maszynowe dokonuje analizy przetwarzanych danych, by następnie przejść przez proces rozumienia i w efekcie utworzenia wypowiedzi. Zasób danych jest już elementem zebranej przez chatbot wiedzy. Język naturalny zaś ma tę przewagę, że ludzie stosują go w komunikacji i różni się od języków programowania - nie dla wszystkich zrozumiałych.

Dzięki temu wszystkiemu ChatGPT może wyrażać się w sposób, który bardzo dobrze odzwierciedla komunikację z realnym człowiekiem. Posiada zakres wiedzy, który otrzymał od OpenAI, są to więc informacje sprawdzone i oparte na faktach. Nie ma możliwości, by ChatGPT samodzielnie zdobywał informacje, więc nie istnieje ryzyko, że będzie podawał nieprawdziwe informacje.

ChatGPT - jak korzystać?

Jak już wspomniano, ChatGPT funkcjonuje w oparciu o Generative Pre-trained Transformer (GPT), który stanowi zaawansowany model językowy. Dzięki temu modelowi ChatGPT może realizować następujące działania:

  • potrafi udzielać odpowiedzi na pytania i prowadzić rozmowy,
  • jest w stanie rozwiązywać zadania z rozmaitych obszarów naukowych, np. z chemii, fizyki i matematyki,
  • umie napisać opowiadanie, ułożyć tekst piosenki i stworzyć inne utwory,
  • dokonać tłumaczenia tekstu na inne języki,
  • pomagać w pracy zawodowej – również w branży programistycznej, architektonicznej czy prawniczej.

Co więcej, ChatGPT potrafi samodzielnie napisać artykuł i bardzo często można się już na takie natknąć w Internecie.

ChatGPT - jak używać?

Korzystanie z ChatGPT jest bardzo proste. Dodatkowo jego ogromną zaletą jest to, że udziela odpowiedzi niemal w błyskawicznym tempie. Jest przydatny w pracy biurowej, gdzie może odpowiadać na niektóre zapytania klientów. Przyda się również w marketingu i branży kreatywnej, ponieważ jest źródłem wielu inspiracji, potrafi generować pomysły. Dodatkowo świetnie łączy fakty, ma trafne skojarzenia i zdolności analityczne. Można go poprosić równie dobrze o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś zadania, jak i w pomyśle na to, co można przyrządzić na obiad czy kolację.

ChatGPT - jak włączyć?

Dostęp do ChatGPT jest na wyciągnięcie ręki. W celu uzyskania dostępu, trzeba wejść na stronę chat.openai.com, a następnie utworzyć bezpłatne konto OpenAI. Po założeniu konta i zalogowaniu można zacząć zgłębiać temat korzystania i obsługi ChatGPT.

Wszyscy, którzy chcą jeszcze lepiej poznać funkcjonalność narzędzia, mogą skorzystać z pomocy gotowych starterów konwersacji. W przypadku jakichkolwiek niejasności czy wątpliwości, warto zapoznać się z przewodnikiem służącym do rozwiązywania problemów. Można też samodzielnie spróbować poszukać pomocy w dostępnych zasobach online.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić