Chińczycy wwiercają się w głąb ziemi. Tak głębokiej dziury dawno nie było

82

Chińscy naukowcy rozpoczęli kolejny, ambitny projekt. We wtorek, 30 maja ruszyły prace związane z kopaniem odwiertu, którego głębokość docelowo będzie przekraczać 10 tys. metrów, o czym donosi państwowa agencja prasowa Xinhua. Eksperci chcą przedostać się w głąb naszej planety w celach naukowych.

Chińczycy wwiercają się w głąb ziemi. Tak głębokiej dziury dawno nie było
Chiny mają ambitny plan stworzenia głębokiego odwiertu - zdjęcie ilustracyjne (Unsplash)

Dziura powstaje w północno-zachodnim regionie autonomicznym Xinjiang Uygur, na pustyni Taklimakan (znanej również jako Takla Makan). Zgodnie z założeniami badaczy będzie to największy tego typu odwiert w Chinach. Serwis IFL Science wyjaśnia, że chcą oni przekopać 10 warstw skał, aby dotrzeć do tych, które pochodzą z okresu kredy. Tego typu skały mogą liczyć od 66 do nawet 145 mln lat. Naukowcy planują wykorzystać je do identyfikacji zasobów mineralnych oraz do oceny zagrożeń środowiskowych np. erupcji wulkanów, czy trzęsień ziemi.

Chińczycy chcą wwiercić się w skorupę ziemską

Na miejscu znajduje się już ciężki sprzęt, w tym rury wiertnicze i specjalne wiertła o masie ok. 2000 ton, które pomogą dostać się w głąb naszej planety. Naukowcy mają świadomość, że wykopanie tak głębokiego otworu nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. Serwis china.org.cn wyjaśnił, że "jest to jeden z najtrudniejszych obszarów do eksploracji ze względu na trudne warunki gruntowe i skomplikowane warunki podziemne".

Trudności konstrukcyjne projektu wiertniczego można porównać do dużej ciężarówki poruszającej się po dwóch cienkich stalowych linach – zaznaczył Sun Jinsheng z Chińskiej Akademii Inżynierii, cytowany przez serwis china.org.cn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Czy warto kupić notebook Asus Zenbook S 13?

Głębokość dziury ma przekraczać 10 tys. metrów. Pomimo imponujących wymiarów nie będzie to jednak największy otwór, jakie człowiek wywiercił w naszej plancie. IFL Science przypomina, że tytuł najgłębszego odwiertu badawczego na świecie należy do SG-3, czyli Supergłębokiego Odwiertu Kolskiego. Znajduje się on w Rosji, na Półwyspie Kolskim, a jego głębokość wynosi ponad 12,2 tys. metrów. Jego budowę rozpoczęto w maju 1970 r. W tym przypadku badacze chcieli wwiercić się jak najgłębiej w skorupie ziemskiej.

Autor: KMO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić