aktualizacja 

Polska w szoku. Prezydent Duda reaguje na skandaliczny spot PiS

265

Spot Prawa i Sprawiedliwości, opublikowany w środę, wywołał nie lada burzę. By uderzyć w planowany na 4 czerwca marsz opozycji, użyto zdjęć z Auschwitz. Głos w tej spawie zabrał nawet prezydent Andrzej Duda. - Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej - podkreśla na Twitterze.

Polska w szoku. Prezydent Duda reaguje na skandaliczny spot PiS
Andrzej Duda zareagował na spot PiS-u. Stanowczy wpis prezydenta (Getty Images, Twitter)

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych spot dotyczący organizowanego przez Donalda Tuska marszu, który ma się odbyć 4 czerwca w Warszawie.

Filmik wywołał ogromne zamieszanie. Na krótkim nagraniu, które udostępniono w sieci, widać kadry filmowe z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w tym tory prowadzące do obozu i obozowe baraki.

Na tle ujęć z obozu przypomniano komentarz dziennikarza Tomasza Lisa: "Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora". "Czy napewno chcesz iść pod tym hasłem" - pyta lektor. Dodajmy, że Lis wcześniej wyjaśnił, że chodziło mu o celę więzienną, a nie komorę gazową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Żyją z pasją i z rozmachem. Jacy jeszcze są Meksykanie na co dzień?
W związku z obrzydliwym spotem PiS, który depcze pamięć o zamordowanych w Auschwitz, złożę dzisiaj zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Nie może być zgody na wykorzystywanie ofiar w bieżącej walce politycznej - ktoś kto to robi na zawsze okrywa się hańbą - poinformował były rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek na Twitterze.

Szokujący spot PiS-u. Jest reakcja Dudy

Na szokujący spot zareagował sam Andrzej Duda. Prezydent, który wywodzi się z Prawa i Sprawiedliwości, tym razem nie znalazł żadnego usprawiedliwia dla kolegów z byłej partii.

Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do całej sprawy w specjalnym komunikacie odniosło się także Muzeum Auschwitz. Spot ten, jak przekazano w oświadczeniu, uwłacza pamięci ofiar.

Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej - czytamy.

Przypomnijmy, że Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić