aktualizacja 

Da Vinci przepowiedział, co nas czeka? Wizja jeży włos na głowie

408

Leonardo da Vinci, wybitny włoski artysta, uczony, wynalazca, architekt i filozof pozostawił po sobie niemały dorobek, który do dzisiaj potrafi zaskakiwać i przyciągać uwagę m.in. badaczy. Jedna z nich uważa, że da Vinci przewidział nawet koniec świata, a wskazówki dotyczące jego daty zamieścił na fresku przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę.

Da Vinci przepowiedział, co nas czeka? Wizja jeży włos na głowie
"Ostatnia Wieczerza" to jedno z popularniejszych dzieł Leonarda da Vinci (Domena Publiczna)

Na nietypową informację, rzekomo ukrytą na fresku Leonarda Da Vinci "Ostatnia Wieczerza", uwagę zwróciła już w 2010 r. watykańska badaczka Sabrina Sforza Galitzia. Teraz o jej twierdzeniu przypomina amerykański serwis IFL Science. Kobieta uważa, że udało jej się rozszyfrować "matematyczną i astrologiczną" zagadkę, która da Vinci miał ukryć na malowidle, aby "nie zostać zaatakowanym", ponieważ "żył w trudnych czasach". Galitzia skupiła się na analizie przestrzeni tzw. lunety, czyli małym sklepieniu wciętym w sklepienie główne, znajdującym się w środkowej części malowidła nad oknem.

Badacza twierdzi, że poznała kod da Vinci

Według badaczki to tutaj Leonardo da Vinci ukrył informacje o końcu świata, który spowoduje globalny potop. Ma on rozpocząć się 21 marca 4006 r. i zakończyć 1 listopada tego samego roku. Zdaniem Galitzi artysta wierzył, że będzie to "nowy początek dla ludzkości". Galitzia nie wyjaśniła jednak, w jaki sposób udało jej się rozwikłać rzekomą zagadkę. Z tego też powodu jej twierdzenia przyjmowane są przez świat nauki z dużym sceptycyzmem.

Istnieje kod da Vinci – po prostu nie jest to ten, który spopularyzował Dan Brown - poinformowała w 2010 r. Sabrina Sforza Galitzia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch D?

Leonardo da Vinci pod koniec swojego życia zaczął przejawiać wzmożone zainteresowanie apokaliptycznymi wizjami świata, o czym przypomina IFL Science. Niektórzy historycy uważają nawet, że miał obsesję na punkcie śmierci i zniszczenia. Wyrazem tego były tworzone przez niego szkice pokazujące m.in. ognie spadające z nieba, czy wrzące morza, otoczone notatkami wieszczącymi pojawienie się chmur i niszczycielskich zjawisk.

Amerykański serwis zwraca również uwagę na głosy, że rysunki tworzone przez da Vinciego przedstawiały wydarzenia, które mógł obserwować podczas swojego życia np. burze lub trzęsienia ziemi. Historycy nie znaleźli jednak potwierdzenia tej tezy. Bardziej wiarygodne wydają się wyjaśnienia przedstawione przez Martina Claytona podczas rozmowy z BBC, że szkice "pokazują świadomość da Vinciego co do efemerycznej natury ludzkości i że ostatecznie wszystko zostanie zniszczone".

Autor: KMO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić