Drugi kosmiczny spacer w tym roku. W tle niepokojące informacje

4

2.02.2023 to data drugiego spaceru w Kosmosie w tym roku. Wybrali się na niego astronauci NASA Nicole Mann oraz Koichi Wakata. Ich spacerowanie po przestrzeni kosmicznej można było zobaczyć na żywo. Przejście z jednej strony stacji kosmicznej na drugą trwało ponad 7 godzin.

Drugi kosmiczny spacer w tym roku. W tle niepokojące informacje
Nicole Mann (NASA)

O Mann jest głośno, gdyż jest pierwszą rdzenną Amerykanką, jaka wyruszyła w kosmos.

Nieprzypadkowy spacer

Opuszczenie w miarę bezpiecznej przystani, jaką jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) nie było przypadkowe. To był spacer z misją. Mann i Wakata mieli za zadanie rozwinąć system paneli słonecznych. Do tej pory, 20 stycznia, udało im się zainstalować 4 z 6 potrzebnych do funkcjonowania systemu macierzy. Napotkali jednak wtedy pewne problemy i musieli się wycofać z dalszych instalacji. 2 lutego udało się dokończyć brakujące instalacje. Jak mówią przedstawiciele NASA, uruchomienie wszystkich sześciu macierzy pozwoli zwiększyć zasilanie ISS z 20 do 30 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sławosz Uznański o dalszych planach i wyzwaniach związanych z byciem rezerwowym astronautą ESA

Tłok na stacji kosmicznej

Obecnie na pokładzie ISS mieszka łącznie siedmiu astronautów. Do Crew-5 dołączają na orbicie Frank Rubio z NASA oraz kosmonauci Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petelin. Nowi mieszkańcy stacji przylecieli na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-22 jeszcze we wrześniu 2022 roku. Mieli zostać przez miesiąc, ale ich pobyt przedłużył się do roku, ponieważ Sojuz MS-22 uległ uszkodzeniu i nie można nim było bezpiecznie wrócić na ląd. Uderzył w niego niewielki meteoryt, który spowodował awarię w układzie chłodniczym. W tych okolicznościach rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos postanowiła, że statek wróci na ziemię bez załogi.Astronauts Nicole Mann and Koichi Wakata take 2nd spacewalk of 2023

20 lutego na ISS wyruszy Sojuz MS-23, na pokładzie którego docelowo mają wrócić Rubio, Prokopjew Petelin. Jednak z tego powodu statek nie weźmie udziału w kolejnej misji kosmicznej zaplanowanej przez Rosjan, która miała się rozpocząć 16 marca. Kosmiczni "goście" pomagają, jak mogą mieszkańcom stacji. W czasie czwartkowego spaceru Frank Rubio uczestniczył w zakładaniu kombinezonów Mann i Wakata. Wbrew pozorom nie jest to zajęcie dla jednej osoby. Warto pamiętać jednak o tym, że w zaistniałej sytuacji jeśli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dojdzie do jakiegoś niebezpiecznego incydentu, to ewakuować się z niej będą mogły tylko cztery osoby.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić